Zmiany w certyfikacji inwerterów. Producenci zobligowani do okazania nowych dokumentów - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

    Zmiany w certyfikacji inwerterów. Producenci zobligowani do okazania nowych dokumentów

    Artur Pokorski, 01.09.2021 r. godz. 17:30

    Trwa drugi etap poważnych zmian w sektorze fotowoltaicznym. Producenci inwerterów, nazywanych też falownikami od początku sierpnia muszą posiadać certyfikat zgodności „przejściowy”, a najlepiej „docelowy”. Sztywne zasady wejdą w życie w przyszłym roku.

    Producenci inwerterów, czyli urządzeń, które zmieniają prąd stały dostarczony z paneli PV w prąd przemienny, którym zasilane są urządzenia elektroniczne, zobowiązani są do okazania certyfikatu operatorom systemów dystrybucyjnych. Wynika to z zasad wprowadzanych przez Brukselę.

    – Wdrożenie wymogów wynikających z przepisów Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/631 z dnia 14 kwietnia 2016 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący wymogów w zakresie przyłączenia jednostek wytwórczych do sieci – wyjaśnia portalowi TOP-OZE.pl Rafał Świstak, z Obszaru Zagadnień Technicznych PTPiREE.

    Tak więc teraz, dla firm wartość ma dokument opracowany przez certyfikatora, który ma europejską akredytację i trzyma się zapisów dyrektywy NC RfG. W Polsce za sporządzenie dokumentów odpowiadają Polskie Sieci Elektroenergetyczne oraz Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE). – Certyfikaty wydawane są przez akredytowane jednostki certyfikujące, natomiast PTPiREE weryfikuje czy dane urządzenie posiada certyfikat, zgodnie z informacjami jakie są udostępnione na stronie [hiperłącze: http://ptpiree.pl/opracowania/kodeksy-sieci/warunki-i-procedury]  – precyzuje Świstak.

    – Głównym kryterium w przypadku ustanawiania samego kodeksu jak i zasad potwierdzania zgodności jest konieczność dopuszczenia do zabudowy w sieci elektroenergetycznej jednostek wytwórczych posiadających odpowiednie parametry zgodne z NC RfG – precyzuje kryteria towarzyszące tworzeniu certyfikatu pracownik PTPiREE.

    – Należy posiadać wyrób zgodny z wymaganiami zdefiniowanymi w samym rozporządzeniu Komisji (UE) 2016/631 oraz dokumencie wdrażającym je na terenie danego kraju Unii Europejskiej, czyli w przypadku Polski, w tzw. Wymogach Ogólnego Stosowania określonych na podstawie art. 7 ust. 4 tego rozporządzenia, zatwierdzonych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, a sam proces certyfikacji powinien być prowadzony zgodnie z wymaganiami zdefiniowanymi w dokumencie „Warunki i procedury wykorzystania certyfikatów w procesie przyłączania modułów wytwarzania energii do sieci elektroenergetycznych” – tłumaczy dalej Świstak.

    Ile trwa cała procedura? – Odpowiedź w tej kwestii jest w gestii producentów, ewentualnie jednostek certyfikujących. Jednakże, można założyć, że proces certyfikacji jest zależny od wielu czynników, m.in.: działań danej Jednostki certyfikującej, podaży usług certyfikacji względem popytu oraz samych parametrów danego wyrobu. – objaśnia rozmówca TOP-OZE.pl.

    Tak więc od 1 sierpnia 2021 r. wszystkie falowniki przyłączane do sieci elektroenergetycznej powinny posiadać certyfikat zgodności, co najmniej „przejściowy”, a najlepiej „docelowy”. To drugi etap wprowadzania zmian w tym zakresie. Od maja przyszłego roku wszyscy producenci inwerterów będą już zobligowani do okazania certyfikatu wyłącznie „docelowego”. PTPiREE opublikowało listę certyfikowanych urządzeń TUTAJ [hiperłącze: http://ptpiree.pl/opracowania/kodeksy-sieci/wykaz-certyfikatow]. Wykaz uzupełniany jest na bieżąco.

     

    Fot.: commons.wikipedia.org

     

    Udostępnij w mediach społecznościowych:

      Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

      Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

      ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

      Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

      Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

      Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
      Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

      Rodzaj użytkownika:
      Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

      Kiedy planujesz instalację?
      TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

      W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

      Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

      TOP-OZE.pl - o Nas
      Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
      Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
       
      Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
      Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
      Kontakt

      Marketing Relacji Sp. z o.o.
      ul. Mangalia 4, lok. 206
      02-758 Warszawa
      NIP 9512275561

      Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

      Realizacja: Bazinga