Wynagrodzenia w OZE - boom w krajowej fotowoltaice oznacza również więcej miejsc pracy. - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Wynagrodzenia w OZE – boom w krajowej fotowoltaice oznacza również więcej miejsc pracy.

  Justyna Madan, 17.08.2021 r. godz. 17:07

  Jak wskazuje Instytut Energetyki Odnawialnej rok 2020 był najlepszym w historii rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Oznacza to również wzrost zatrudnienia w tym sektorze. Raport „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2021” podaje, że w minionym roku odnotowano łącznie 35,5 tys. miejsc pracy w krajowym sektorze fotowoltaicznym.

  W czerwcu Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował raport „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2021”, który podsumował rok 2020 i pierwsze miesiące roku 2021 i przedstawił prognozy dla rynku PV na najbliższe miesiące. Jednym z tematów, jaki raport porusza, jest rynek pracy.

  „Rynek PV to nie tylko sprzedaż instalacji odbiorcom końcowym, ale cały łańcuch dostaw generujący wartość dodaną dla gospodarki. Według analiz IEO w fotowoltaice w 2020 roku liczba osób zatrudnionych na etacie w branży mogła sięgnąć nawet 14,5 tys. natomiast liczba osób pracująca czasowo na innych formach zatrudnienia w fotowoltaice może sięgać 21 tys. Łącznie jest to 35,5 tys. miejsc pracy w krajowym sektorze fotowoltaicznym. Pracownicy z branży fotowoltaicznej stanowią znaczącą grupę interesariuszy, którym zależy na rozwoju sektora. Otwiera to możliwości dla rządu i/lub regulatora do dialogu z branżą i osiągnięcia porozumienia w sprawie wypracowania kierunków i wspierania rozwoju całego sektora fotowoltaiki w Polsce” – czytamy w raporcie.
  Są to nie tylko osoby, które bezpośrednio pracują z instalacjami fotowoltaicznymi, czyli monterzy i projektanci, ale mowa również o marketingowcach, sprzedawcach, administracji i obsłudze klienta. Jak podaje GUS, w 2020 roku w sektorze wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę zatrudnionych było ponad 116 tys. osób.

  „Niemal 80 proc. ankietowanych firm z branży sygnalizuje chęć zwiększenia zatrudnienia. 73 proc. ankietowanych planuje zwiększenie zdolności produkcyjnych lub wykonawczych, a 42 proc. firm zamierza wprowadzić innowacje, np. magazyny energii lub oprogramowanie optymalizujące prace instalacji. 27 proc. ankietowanych przedsiębiorstw zamierza rozszerzyć działalność firmy np. oferując nowe usługi i produkty np. sprzedaż pomp ciepła, termomodernizacje. Tyle samo ankietowanych sygnalizuje ubieganie się o dotacje na rozwój firmy. Pokazuje to, że mimo spowolnienia gospodarczego wywołanego trwającą od ponad roku pandemią koronawirusa firmy z branży fotowoltaicznej przygotowują się na dalszy rozwój rynku PV i wzrost mocy zainstalowanej w perspektywie kolejnych pięciu lat” – podaje raport IEO.
  Członkowie Panelu Przemysłowego PV deklarują, że są w stanie do 2025 roku zwiększyć zatrudnienie o 1100 nowych miejsc pracy. Plany uruchomienia linii produkcyjnych do produkcji ogniw fotowoltaicznych zwiększą zatrudnienie o dodatkowe 200-300 osób. Wzrost zatrudnia wśród dostawców akcesoriów montażowych i elektrycznych można szacować na kolejne 200-300 etatów. Oznacza to, że firmy tworzące i wspierające sektor fotowoltaiczny mogą w najbliższych latach stworzyć 1500-1700 trwałych miejsc pracy.
  Według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej zatrudnienie w sektorze energii odnawialnej wzrosło z 7,1 mln miejsc pracy w 2012 r. do około 10,3 mln w 2017 r. Do 2050 roku może się zwiększyć do niemal 29 mln.
  „Jako Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowujemy cały szereg rozwiązań legislacyjnych, a to wszystko po to, aby zapewnić stabilny, długofalowy rozwój branży. Jako Pełnomocnik rządu ds. OZE deklaruje moje dalsze wsparcie dla rozwoju tej gałęzi OZE w Polsce” – poinformował minister Ireneusz Zyska.

  Zawody i zarobki
  Wśród zawodów przyszłości wymieniany jest m.in. Technik OZE, a konkretnie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Tacy specjaliści są bardzo pożądani na obecnym rynku pracy, zajmują się oni montażem, eksploatacją oraz serwisem urządzeń i instalacji OZE. Specjalista w tej dziedzinie może znaleźć zatrudnienie w firmach wykonujących instalacje grzewcze czy w firmach produkujących, sprzedających i obsługujących instalacje fotowoltaiczne. Zarobki uzależnione są od regionu kraju i od poziomu doświadczenia. Szacunkowe dane to ok. 2000 zł netto dla początkującego pracownika i 5000 zł netto i więcej dla doświadczonego fachowca. Najwyższe zarobki przypadają tym osobom, które prowadzą własną działalność gospodarczą.
  Innym z zawodów w branży jest monter fotowoltaiki, który nie tylko montuje panele ale również musi znać się na konfigurowaniu falowników prądu, elektryce i pomiarach elektrycznych, budowaniu konstrukcji dachowych czy wyznaczaniu oraz instalowaniu tras kablowych do modułów. Po zainstalowaniu systemu zajmuje się także jego serwisowaniem. Ile zarabia monter fotowoltaiki? Wszystko, jak w każdym przypadku, zależy od doświadczenia, kwalifikacji, formy zatrudnienia, a nawet województwa. W tym przypadku pensja może być również uzależniona od pogody i pory roku ale w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę, zarobki wynoszą od 3500 do 5000 zł brutto, a osoba z własną działalnością gospodarczą w sezonie letnim zarobi nawet 5-10 tysięcy złotych.
  Na największe zarobki może jednak liczyć handlowiec. Branża jest zróżnicowana i atrakcyjna pod względem sprzedażowym, bo stale się rozwija, a jej popularność rośnie. Miesięczna prowizja ze sprzedaży sięga 10 tys. złotych i więcej. Wszystko zależy od zaangażowania i wyników.

  Jak podają autorzy bloga „Jak sprzedawać fotowoltaikę” – 30 umów miesiąc w miesiąc to maksimum przerobowe dla jednego handlowca. „Średnia wielkość sprzedawanej mikroinstalacji to 5 kWp. Można powiedzieć, że częściej trafiają się 3 lub 4 kWp, co jest oczywiście prawdą, ale większe instalacje takie jak np: 9 czy 10 kWp podnoszą statystyki. Prowizje oferowane przez firmy zaczynają się od 150 zł/kWp, zaś najczęstszą propozycja, jaką można spotkać na rynku to 400 zł/kWp. Niektóre firmy oferują większe prowizje – 500/700zł/kWp, ale osobie początkującej, szukającej pracy w PV, rzadko oferuje się takie wynagrodzenie. Wobec tego przy założeniu sprzedaży 10 średniej wielkości instalacji (5kWp) w ciągu jednego miesiąca, prowizja wynosi od 10 tysięcy do nawet 50 tysięcy złotych – w zależności od wysokości prowizji i modelu jej przyznawania.”
  Handlowiec w wielu firmach może liczyć na umowę o pracę i podstawę w wysokości od 2 do 5 tys. zł, czasem służbowy samochód, programy motywacyjne i wiele atrakcyjnych bonusów, ale…stałe zatrudnienie zmniejsza wysokość prowizji. W związku z przyrostem firm na rynku, rośnie również popyt na handlowców, co tworzy wiele nowych, atrakcyjnych miejsc pracy. Im większe doświadczenie, tym możliwość większych zarobków.

  W 2019 roku w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń uczestniczyło 3 981 osób z branży energetycznej. Ponad 75 proc. próby stanowili mężczyźni, ankietę wypełniły 873 kobiety. Mediana wynagrodzenia całkowitego wszystkich osób w branży energetycznej w 2019 roku wyniosła 5 500 zł brutto. Pensje mężczyzn były wyższe o ponad 700 zł. Luka płacowa wyniosła 12,67 proc. W serwisie Pracuj.pl w 2019 r. prawie co trzecia oferta pracy była skierowana do handlowców. Jak widać, wynagrodzenia, podobnie jak popularność fotowoltaiki, rosną z roku na rok. Nie tylko zarobki ale rozwijający się sektor sprawia, że warto rozważyć podjęcie pracy w tej branży.

  Udostępnij w mediach społecznościowych:
  Polecamy także

  © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga