Instalacje fotowoltaiczne opierają swoje działanie na dostępie do promieniowania słonecznego. Z tego względu największym powodzeniem i opłacalnością odznaczają się inwestycje lokalizowane w dobrze nasłonecznionych miejscach. Wbrew tej zasadzie w archipelagu Svalbard w Norwegii zrealizowano instalację fotowoltaiczną.
Inwestycja w archipelagu Svalbard jest najbardziej wysuniętą instalacją fotowoltaiczną w kierunku północnym. Jej lokalizacja jest o tyle nietypowa, że w okresie pomiędzy miesiącami październikiem a lutym, region ten jest pozbawiony dostępu do Słońca. Dlaczego więc zdecydowano o realizacji przedsięwzięcia w tym miejscu?
Argumentem przemawiającym za uruchomieniem instalacji fotowoltaicznej w obrębie archipelagu Svalbard była troska o mieszkańców odległych obszarów Arktyki, a także o powodzenie zielonej transformacji, która zdaniem ekspertów powinna obejmować wszystkie możliwe tereny. Tym samym dzięki inwestycji zostanie zasilony energią z OZE jeden z istotnych w tym rejonie obiektów – radiostacja, działająca aktualnie jako baza turystyczno-naukowa.
Inwestycja składa się z 360 modułów fotowoltaicznych, zamontowanych na konstrukcji gruntowej w podziale na 6 rzędów. Ponadto 100 modułów zamontowano na dachu radiostacji. Według prognozy elektrownia słoneczna pozwoli wygenerować energię w ilości zaspokajającej połowę zapotrzebowania danego obiektu. To pozwoli ograniczyć wykorzystanie generatorów Diesla, które do tej pory stanowiły jedyne zasilanie radiostacji.
Największym ograniczeniem dla funkcjonowania inwestycji są występujące w tym regionie noce polarne. Jednak na plus dla inwestycji są półroczne dni polarne, które umożliwiają produkcję energii nawet w porach nocnych. Pomocna jest również pokrywa śnieżna, która poprawia efektywność pracy elektrowni słonecznej na skutek efektu albedo, czyli zdolności powierzchni do odbijania promieniowania świetlnego. Niskie temperatury także są nie bez znaczenia, gdyż także wpływają one pozytywnie na pracę systemu.
Wbrew pierwszym pozorom realizacja elektrowni słonecznej w takich warunkach jest opłacalna i posiada więcej argumentów za niż przeciw. Z uwagi jednak na występujące tam długie okresy bez dostępu do Słońca instalacja fotowoltaiczna nie może pełnić roli jedynego źródła zasilania przez cały rok.
#OZE #fotowoltaika #środowisko #klimat #energia #energetyka
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.