Lidzbark Warmiński znany jest wielu Polakom z najstarszego w Polsce festiwalu kabaretów – „Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry”, których 42 edycja miała miejsce w 2021 roku. Festiwal organizowany jest na cześć Ignacego Krasickiego, który żył w Lidzbarku prawie 30 lat. Lidzbark znany jest również jako miejscowość wypoczynkowa i uzdrowiskowa, a jej Termy znane są na całym świecie.
Wydawałoby się, że położenie Lidzbarka Warmińskiego, wśród lasów i jezior, to naturalna gwarancja czystego powietrza i środowiska. Jednakże należy zauważyć, że zmiany cywilizacyjne, jak rówineż „sąsiedztwo” takiego „truciciela” jak Kaliningrad (niecałe 80 km) wymaga od władz czujności i podejmowania wszelkich działań, aby ewentualnie zniwelować ten negatywny wpływ. I należy zauważyć, że władze samorządowe są w tym zakresie bardzo aktywne.
Lidzbark Warmiński jest członkiem międzynarodowej sieci „miast dobrej jakości życia” Cittaslow, których celem jest stałe dbanie o poprawę warunków życia mieszkańców, w tym w zakresie klimatu i ochrony środowiska. Stałe podnoszenie jakości życia, również w zakresie czystości powietrza, jest kontrolowane przez inspektorów Sieci, co jest najlepszą gwarancją obiektywności deklaracji władz lokalnych w tym zakresie.
Już w 2019 roku, z inicjatywy władz lokalnych, w Lidzbarku zainstalowane zostały pierwsze mierniki powietrza firmy Veolia, obecnie są już 4 i można on-line na bieżąco obserwować jakoś powietrza w mieście pod adresem: https://airly.org/map/pl/#54.135929,20.587982,i7727
Musimy przyznać, że informacje z dnia dzisiejszego, że w Lidzbarku jest „wspaniałe powietrze” jest informacja budującą i zachęcającą do odwiedzin.
Co istotne, w walce o czyste powietrze ręka w rękę idą władze samorządowe wszystkich szczebli – od władz Powiatu Lidzbarskiego, aż do władz Miasta Lidzbark. Oczyszczacze i nawilżacze powietrza zainstalowane zostały w wielu urzędach, w Żłobku Miejskim, Przedszkolu, w szkołach.
Urządzenia oczyszczające są zakupywane przez same urzędy, ale również są darowane samorządowi przez darczyńców prywatnych. Na przykład właściciele Grupy Polmlek pp. Jerzy Borucki i Andrzej Grabowski przekazali urzędowi powiatowemu aż 10 oczyszczaczy IQ SOFT 150 niszczących bakterie, wirusy i grzyby. Urządzenia nie tylko oczyszczają powietrze, ale również są istotne w walce z Covid19.
Stacja Uzdatniania Powietrza ATANOX
30 grudnia 2021 roku z inicjatywy Burmistrza Lidzbarka Jacka Wiśniowskiego na bulwarze stanął pierwszy „miejski” oczyszczacz powietrza – stacja uzdatniania powietrza ATANOX opracowana przez spółkę Agencja Wspierania Ochrony Środowiska. Kolejne dwa urzadzenia zostaną postawione na Placu Wolności i nieopodal Oranżerii Ignacego Krasickiego.
Jak czytamy na stronie producenta oczyszczacz ATANOX jest „przeznaczony do oczyszczania powietrza atmosferycznego poprzez filtracje lotnych zanieczyszczeń cywilizacyjnych, w szczególności spalin pochodzenia mechanicznego (silniki napędowe samochodów, pociągów, samolotów, statków) oraz gazów i dymów przemysłowych pochodzących z kominów i kolektorów uwalnianych do powietrza atmosferycznego zwanych smogiem.”
Zainteresowanych szczegółami technicznymi urządzenia zachęcamy do zapoznania się z jego specyfikacją na wyżej wymienionej stronie.
Nasza redakcja wspiera wszystkie inicjatywy związane z dbaniem o czystość powietrza, stąd z ogromnym zainteresowaniem będziemy śledzić działania władz Powiatu Lidzbarskiego i Miasta Lidzbark Warmiński w zakresie dbałości nie tylko o czyste powietrze, ale również i ogólnie o klimat i środowisko naturalne.
Przypominamy również, że na temat innego urządzenia oczyszczającego miejskie powietrze firmy Oxygen City pisaliśmy w październiku 2010. Serdecznie zapraszamy do lektury.
#Czyste_powietrze #OZE
Źródło: strona Facebook UM w Lidzbarku Warmińskim
Foto: Wikipedia (Autorstwa ZeroJeden – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl)/strona Facebook UM w Lidzbarku Warmińskim
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.