Z każdym rokiem dynamicznie rośnie zainteresowanie instalacjami pomp ciepła. Jest to realna alternatywa dla ogrzewania gazem i bez wątpienia dużo lepsze rozwiązanie od ekogroszku. Wielu instalatorów wymienia same zalety tej technologii, tak więc spróbujmy skonfrontować je z wadami.
Koszty instalacji
Koszt instalacji pompy ciepła w budynku jednorodzinnym jest większy, niż kotła gazowego lub kotła na ekogroszek. Biorąc pod uwagę sprawność poszczególnych urządzeń grzewczych względem szacunkowego wzrostu kosztów energii, gazu i ekogroszku, czas zwrotu kosztów inwestycji może być jednak podobny. Ponadto w nowych projektach domów, w przypadku instalacji pompy ciepła odchodzą koszty budowy komina, przyłącza gazowego, czy dodatkowego pomieszczenia na opał.
Uzależnienie od energii elektrycznej
Faktem jest, że pompa ciepła wymaga stałego zasilania, podobnie jak piec gazowy lub jakikolwiek inny podajnikowy. W przypadku niektórych kotłów zasilanych ekogroszkiem istnieje możliwość alternatywnej pracy bez zasilania prądu, nie mniej w ograniczonym zakresie. Należy liczyć się z tym, iż w przypadku braku prądu nie będą również działały pompy cyrkulacyjne w każdym rozwiązaniu.
Hałas pracy
Pompa ciepła nie jest urządzeniem całkowicie bezszelestnym, podobnie jak jakikolwiek inny piec podajnikowy. Urządzeń tych nie montuje się jednak w salonie, wobec powyższego ich emitowane dźwięki stanowią z reguły drugorzędne znaczenie. Ponadto, poziom dźwięku pomp ciepła emitowany jest na poziomie 40-60 db, a więc ciężko oceniać go nawet w kategoriach hałasu. W porównaniu poziomu dźwięku emitowanego przez dostępne źródła ciepła, najniższym natężeniem wyróżniają się piece gazowe.
Bezpieczeństwo użytkowania
Bez wątpienia pompa ciepła należy do jednych z bardziej bezpiecznych instalacji grzewczych domu. W stosunku do innych technologii grzewczych, nie ma ryzyka zatrucia się czadem lub wybuchu gazu. Wobec powyższego, pompa ciepła posiada bardziej swobodne warunki techniczne do instalacji w wielu pomieszczeniach naszego domu.
Koszty przeglądów technicznych
Faktem jest, że w przypadku kotłów podajnikowych przeglądy techniczne praktycznie nie funkcjonują. Należy głównie dokonywać przeglądów kominiarskich, jednak będą niższe niż przegląd pompy ciepła. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku przeglądów okresowych pieców gazowych, w tym również butli, jeśli instalacja nie jest podłączona do sieci miejskiej. Koszty przeglądu raz do roku na poziomie 200 zł 300 zł nie są jednak dużym wydatkiem. Zwykle stanowią warunki gwarancji.
Przestrzeń niezbędna do zabudowy
Pompy ciepła wymagają więcej przestrzeni do instalacji, aniżeli chociażby piece gazowe. Nie ma natomiast specjalnych wymagań co do pomieszczeń, ponieważ urządzenia te nie potrzebują wydzielenia dedykowanej kotłowni. Można je bez problemu instalować chociażby w pralni lub zabudowie, pamiętając o dostępie do urządzeń w razie przeglądów lub ewentualnej awarii. Inwestując w pompę ciepła nie potrzebujemy również dedykowanego pomieszczenia na opał lub zbiornika na paliwo.
Pompa ciepła wymaga likwidacji kominka
Niestety, likwidacja kominka w przypadku jedynego dotychczasowego źródła ogrzewania może być warunkiem uzyskania dotacji do pompy ciepła. Tylko tyle. Kominek natomiast stanowi dobre zabezpieczenie lub wspomaganie pompy ciepła w czasie ekstremalnych mrozów.
Tagi:, pompa ciepła, OZE, wady pompy ciepła, zalety pompy ciepła
Foto: canva.com
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.