W Polsce powstanie autostrada fotowoltaiczna - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  W Polsce powstanie autostrada fotowoltaiczna

  Patrycja Suder, 20.06.2022 r. godz. 15:55

  Rynek fotowoltaiczny nie zwalnia tempa w rozwoju, poszerzając zasięg zastosowania ogniw słonecznych na kolejne sektory. Jednym z najnowszych zastosowań paneli fotowoltaicznych jest wykorzystanie produkowanej przez nie energii elektrycznej na potrzeby energetyczne związane z użytkowaniem autostrady. Przeprowadzenia testów nad skutecznością rozwiązania pojeła się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

  Już w ubiegłym roku GDDKiA informowało o planie wybudowania farmy fotowoltaicznej biegnącej wzdłuż jednej z polskich autostrad. Przedsięwzięcie zostało poddane wielu konsultacjom, które trwały aż do 2022r. Jak podał do informacji rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Szymon Piechowiak – „Wskazano na konieczność wykonania szczegółowej analizy ekonomicznej na etapie wyboru rodzaju instalacji, uwzględniającej zarówno koszty, jak i te związane z eksploatacją i utrzymaniem farm fotowoltaicznych. Dotyczy to szczególnie instalacji autonomicznych, wyposażonych w magazyny energii, oparte zarówno na magazynach akumulatorowych, jak i na magazynach wykorzystujących wodór”.

  Dziś wiadomo gdzie powstanie autostrada fotowoltaiczna. GDDKiA poinformowała o miejscu lokalizacji elektrowni na koniec kwietnia 2022r. W ramach projektu zostanie wykorzystany odcinek autostrady A2 pomiędzy Warszawą a Łodzią. Na wybór wpływ miał plan rozbudowy tej trasy, który ruszy już w najbliższym czasie. Przewidywane prace budowlane stanowią idealną okazję na zrealizowanie również inwestycji zakładającej postawienie farmy fotowoltaicznej.

  Jak twierdzi GDDKiA roczny wydatek na energię elektryczną zużytą na potrzeby zachowania prawidłowego funkcjonowania dróg jest ogromy. Oświetlenie, systemy zarządzania, sterowania ruchem i wspomagające je pozostałe urządzenia to koszty rzędu kilkudziesięciu milionów zł rocznie i z każdym kolejnym rokiem rosną. W 2021 roku rachunki za prąd wyniosły 87,5 mln zł, co dało wydatek o ponad 14% wyższy w stosunku do poprzedniego.

  Inwestycja zakłada zlokalizowanie modułów fotowoltaicznych na terenie stanowiącym nieużytki po bokach biegnących wzdłuż drogi.  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad dysponuje około 130 tys. ha tego typu gruntów i to właśnie na nich przewiduje się stawianie kolejnych paneli generujących energię elektryczną na potrzeby związane z uliczną infrastrukturą – oczywiście jeśli pierw pilotażowy projekt zostanie przeprowadzony z pozytywnym efektem końcowym.

  „Naszym założeniem jest, by ten odcinek A2 był, w jak największym stopniu, samowystarczalny pod kątem wytwarzania i magazynowania energii elektrycznej. Dlatego chcemy zweryfikować potencjał i możliwości rynku do zastosowania odnawialnych źródeł energii.” – podkreśla  Szymon Piechowiak.

  Przedsiębiorstwa oferujące wykonywanie farm fotowoltaicznych mają szanse na zrealizowanie tego przedsięwzięcia. Jeszcze w tym roku planowane jest rozpisanie przetargu na wykonawcę pilotażowego projektu przy A2.

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga