W 2021 roku nastąpił znaczy przyrost samochodów elektrycznych na Polskich drogach - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  W 2021 roku nastąpił znaczy przyrost samochodów elektrycznych na Polskich drogach

  Opr.: Artur Pokorski, 30.01.2022, godz. 20:50

  Pod koniec 2021 r. w Polsce było zarejestrowanych łącznie 39 658 osobowych i użytkowych samochodów z napędem elektrycznym – podaje w swoim raporcie Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. W minionym roku na polskich drogach pojawiło się ponad 19 tys. nowych elektryków.

   

  Z danych „Licznika elektromobilności” prowadzone właśnie przez PSPA i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że w 2021 roku liczba samochodów EV wzrosła w Polsce 101 proc. r/r. Nowych elektryków zarejestrowano w tym czasie dokładnie 19 408.

  Ogólna liczba pojazdów z napędem elektrycznym, wliczając w to samochody osobowe jak i użytkowe to już ponad 39,5 tys. Warto zaznaczyć, że rok wcześniej było to nieco ponad 19,5 tys., a w 2019 r. niespełna 9,2 tys.

  Przez 12 miesięcy 2021 r. zarejestrowano prawie dwukrotnie więcej samochodów osobowych z napędem elektrycznym niż w roku 2020 i niemal czterokrotnie więcej niż w roku 2019. Liczba nowych rejestracji okazała się być o 125% większa niż cały park EV w 2019 r. – zaznaczył Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA, cytowany w raporcie.

  Ze statystyk przedstawionych przez PSPA wynika, że niemal co czwarty (23,9 proc.) samochód elektryczny w Polsce należy do mieszkańca miasta o populacji powyżej 1 mln, co oznacza, że jeździ po Warszawie (to jedyne miast mające taką liczbę mieszkańców). Prawie co trzeci pojazd EV (28,3 proc.) na co dzień jeździ po miastach o wielkości od 300 tys. do  1 mln mieszkańców, w miastach między 150 tys. – 300 tys. pojazdów elektrycznych jest w sumie 12, 5 proc. z całej puli zarejestrowanych w kraju, reszta czyli niespełna 12 proc. polskich elektryków należy do mieszkańców miejscowości poniżej 100 tys.

  Punktem newralgicznym polskiej elektromobilności jest infrastruktura ładowania pojazdów. PSPA przypomina, że pod koniec grudnia zeszłego roku funkcjonował 1932 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów, co daje 3784 punkty. „30% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 70% – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. Łącznie w 2021 r. oddano do użytku 568 nowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, z czego ponad 1/5 – 119 – w samym grudniu. Liczba punktów uruchomionych w 2021 r. wyniosła 1143. To wartość zbliżona do prognoz ujętych w ostatnim wydaniu cyklicznego raportu PSPA ‘Polish EV Outlook’ – 1287” – czytamy.

  Skala przyrostu pojazdów elektrycznych wyraźnie przerasta rozwój infrastruktury. Rynek stacji ładowania wydaje się być mocno nienasycony o czym świadczy chociażby m.in. błyskawiczne zakończenie naboru na dopłaty do ultraszybkich ładowarek, o czym więcej pisaliśmy TUTAJ.

   

  #elektromobilność #ev #samochody_elektryczne_w_polsce #stacje_ładowania_pojazdów

  Źródło: PSPA

  Fot.: Pixabay.com

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga