Pod koniec 2020 roku w Stanach Zjednoczonych działało co najmniej 226 hybrydowych elektrowni solarnych połączonych z magazynami energii. Wdrożenia samych magazynów energii wzrosły aż o 240 proc. w bieżącym roku, w porównaniu do poprzedniego, a moc hybryd do 2025 roku ma wzrosnąć z 1,2 GW do 7,5 GW. Hybrydy OZE z magazynami energii to coraz bardziej powszechna praktyka.
„Prawie 93 proc. wszystkich projektów hybrydowych w kolejce do połączeń wzajemnych, to energia słoneczna + bateria, co stanowi 88 proc. całkowitej mocy hybrydowej. Proponowana pojemność baterii słonecznej i baterii stanowiła ponad siedmiokrotność łącznej mocy generatora wszystkich innych proponowanych konfiguracji hybrydowych” – podaje PV Magazine. Projekty tego typu cieszą się większym zainteresowaniem na zachodzie niż wschodzie kraju.
Amerykańskie samorządy i firmy prywatne coraz częściej sięgają po magazynowanie baterii, aby dodać do sieci więcej energii odnawialnej. Amerykańska Administracja Informacji Energetycznej przewiduje, że do 2050 roku kraj będzie dysponował 59 GW magazynu baterii, a większość tego rozwoju koncentruje się na projektach hybrydowych, które łączą energię słoneczną lub wiatrową z bateriami na miejscu.
W badaniu przeprowadzonym w maju 2021 r. przez Lawrence Berkeley National Laboratory (LBNL) porównano wartość rynkową projektów dotyczących baterii i energii odnawialnej w tej samej lokalizacji z tymi, które są zlokalizowane niezależnie. Korzystając z cen hurtowych na rynku energii z lat 2012-2019 u siedmiu niezależnych amerykańskich operatorów systemów (ISO), naukowcy odkryli, że niezależne umiejscowienie baterii może prowadzić do wyższej wartości na prawie wszystkich rynkach i latach. Chociaż korzyści różniły się w zależności od regionu, wzrost wartości wyniósł średnio 12,50 USD/MWh.
Hybrydyzacja niesie ze sobą wiele korzyści, zwłaszcza w zakresie początkowych oszczędności kosztów. Łączenie zasobów w pary oznacza zajmowanie mniejszej przestrzeni oraz współdzielenie sprzętu i kosztów budowy. Takie współdzielenie może również obniżyć koszty i pozwolenia. Systemy hybrydowe ułatwiają arbitraż energetyczny, magazynując energię, gdy ceny na rynku hurtowym są niskie i sprzedając ją, gdy ceny są wysokie.
Magazyny energii w Polsce
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, ogłasiło przedsięwzięcie „Magazynowanie energii elektrycznej”, którą w ciągu trzech lat opracują polscy przedsiębiorcy. Magazyny energii będą impulsem do rozwoju innowacyjnej technologii. Budżet projektu, finansowanego z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój, wynosi 12,9 mln zł. Projekt umożliwi rozwiązanie problemu znacznego zapotrzebowania na magazynowanie energii dla zastosowań domowych i przemysłowych, co spowodowane jest jej nierównomierną produkcją z odnawialnych źródeł (OZE).
„Opracowanie wydajnego sposobu magazynowania energii elektrycznej jest wyzwaniem, które stawia przed nami XXI wiek. W naszym przedsięwzięciu szczególny nacisk kładziemy na magazyny opierające się na związkach chemicznych, które można pozyskać w Polsce. Warto podkreślić, że w tym projekcie skupimy się tylko na bateriach stacjonarnych. Chcemy, aby docelowo magazyny nie były wykorzystywane jedynie do użytku domowego, ale współpracowały z siecią” – mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.