Unijny pakiet spowoduje ubóstwo energetyczne w Polsce? - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Unijny pakiet spowoduje ubóstwo energetyczne w Polsce?

  Artur Pokorski, 02.09.2021 r. godz. 16:41

  W środę 25 sierpnia odbyła się debata „Fit for 55 – szansa czy zagrożenie dla Polski”.  Podczas dyskusji uczestnicy wymieniali się spostrzeżeniami odnośnie nowego pakietu wprowadzonego w lipcu przez Unię Europejską. Zdaje się, że nowe zasady sprawią Warszawie więcej problemów, niż korzyści.

  OZE  

  Spotkanie odbyło się w ramach Centrum Dialogu pod patronatem Andrzeja Dudy. Uczestnicy zebrali się w Belwederze, debatując nad korzyściami i zagrożeniami, jakie niesie ze sobą Pakiet Fit for 55, czyli zbiór nowych zasad przygotowanych przez Brukselę, które mają przystosować UE do realizacji nowych celów klimatycznych. Eksperci zgodnie stwierdzili, że transformacja polskiej energetyki jest konieczna, należy jednak poważnie zastanowić się, jak ją przeprowadzić.

  Zagrożenia Fit for 55

  Należy odpowiedzieć na pytanie, na jaką drogę wkroczyć, w co inwestować, żeby zapewnić stabilne dostawy energii. Wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński stwierdził, że trzeba zapewnić „konkurencyjną cenę energii dla naszego przemysłu i społeczeństwa oraz takie tempo tego procesu, by nie uderzał on w najbiedniejszych odbiorców”. Ocenił jednocześnie, że Fit for 55 może utrudnić proces, ale z drugiej strony stwarza też „pewne szanse”.

  Niestety rozszerzenie EST, czyli unijnego systemu sprzedaży praw do emisji dwutlenku węgla, do którego mają zacząć się wliczać także budynki i transport, może doprowadzić do ubóstwa energetycznego w Europie. Polityk tłumaczy, że Komisja Europejska jest tego świadoma i dlatego chce stworzyć specjalny fundusz społeczny.

  Inny wiceszef resortu klimatu, Jacek Ozdoba zwrócił uwagę, że największą bolączką związaną z Fit for 55 jest cena za prąd i ciepło jakie będą ponosić Polacy.

  Mimo, że system ETS stanowi impuls do transformacji energetycznej, to stawki za uprawnienia do emisji dwutlenku węgla są bardzo wysokie, co stanowi dla Polski spory problem. – Jak firmy muszą płacić więcej za uprawnienia CO2, to mają mniej środków do inwestowania. Z punktu widzenia państwa polskiego te środki, które generuje ETS, powinny być reinwestowane w Polsce po to, by redukować zanieczyszczenia – zauważył wiceminister.

  Innym zagrożeniem – zdaniem Ozdoby – jest zachwianie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Polityk uważa, że odnawialne źródła nie dają stabilności dostaw prądu. – Musimy robić wszystko, by ta technologia była bardziej ekologiczna, by dbać o środowisko, ale trzeba pamiętać o interesie Polski i kosztach życia – podsumował.

  Pozytywy Fit for 55

  Zdaniem doradcy prezydenta ds. ochrony środowiska Pawła Sałka pozytywnym aspektem pakietu jest propozycja Brukseli o wprowadzeniu opłaty węglowej dla poszczególnych produktów sprowadzanych do Wspólnoty. Sałka zastanawia się jednak, czy wprowadzenie takich zasad zostanie przyjęte przez Światową Organizację Handlu.

  – Problemem może być też okres przejściowy. Jest obawa, że przez pięć lat gospodarka europejska, w tym polska, będzie narażona na dodatkowe koszty, kiedy podmioty z UE dla szkła, cementu, stali nie będą miały tego mechanizmu na granicy Unii – stwierdził.

  Fot.: pxhere.com

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga