Unijne wsparcie w ramach Funduszu Modernizacyjnego. Skorzysta m.in. infrastruktura sieci ładowania pojazdów - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Unijne wsparcie w ramach Funduszu Modernizacyjnego. Skorzysta m.in. infrastruktura sieci ładowania pojazdów

  Artur Pokorski, 08.09.2021 r. godz. 17:28

  Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) w październiku uruchomi dla Polski trzy programy priorytetowe w ramach Funduszu Modernizacyjnego (FM). Ministerstwo Klimatu i Środowiska podało, że pula na nie przeznaczona wyniesie 91 mln euro.

  Do 2030 roku Fundusz Modernizacyjny  poza przychodami z akcyjnej sprzedaży uprawnień do emisji, będzie stanowił wsparcie dla inwestycji przeznaczonych na modernizację sektora energetycznego. Resort podał, że Polska będzie głównym beneficjentem funduszu, bo udział naszego kraju wynosi 43,41 proc.

  Budżet FM będzie zasilany ze sprzedaży 2 proc. unijnej liczby uprawnień do emisji. W przyszłości wpływy mogą zostać podniesione o kolejne 0,5 proc. Beneficjentami będzie mogło być 10 krajów członkowskich, których PKB na mieszkańca (wrażony w euro po kursie bieżącym) wynosił w 2013 roku mniej niż 60 proc. średniej unijnej.

  Działanie Funduszu, który został uruchomiony w połowie 2021 roku, spoczywa w rękach państw-beneficjentów, ale środkami zarządza EBI. Polska, korzystanie ze wsparcia uregulowała nowelizacją ustawy z 15 kwietnia 2021 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych oraz niektórych innych ustaw.

  Wedle zapisów prawa, Fundusz jest zarządzany przez tzw. Krajowy system wdrażania Funduszu Modernizacyjnego, czyli przez narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  O tym, jakie programy będą wspierane przez FM decyduje Rada Konsultacyjna, w której skład wchodzą przedstawiciele właściwych ministrów. Następnie program zatwierdzany jest przez ministra ds. klimatu, po czym trafia do EBI albo komitetu inwestycyjnego. Po zatwierdzeniu programu NFOŚiGW może uruchomić konkursy na dofinansowanie inwestycji, m.in. w formie pożyczek i dotacji.

  Polska otrzymała pieniądze na realizację trzech programów priorytetowych:  inteligentna infrastruktura energetyczna (o wartości 44 mln euro); renowacja z gwarancją oszczędności (25 mln euro); rozwój sieci elektroenergetycznej dla przyszłych stacji ładowania samochodów elektrycznych (22 mln euro). Z informacji resortu wynika, że aktualne programy zgodnie z harmonogramem mają zostać zatwierdzone przez EBI 26 października br.

  Źródła: MKiŚ, PAP

   

  Fot.: pixabay.com

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga