Termomodernizacja i OZE - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Termomodernizacja i OZE

  Michał Budzyński, 10.09.2021 r. godz. 15:14

  Od czasu kiedy w Polsce rozpoczęto zintensyfikowane działania w zakresie promowania i upowszechniania OZE, nieodłącznym jego elementem stała się termomodernizacja budynków. W czasie walki o zmniejszenie śladu węglowego w naszej egzystencji nie tylko źródła energii zostały postawione na pierwszej linii frontu, ale również całe budownictwo. Współczesny świat nie tylko widzi potencjał w produkcji zielonej energii, ale także w sposobie jej optymalnego wykorzystania.

  Fizyki nie da się oszukać

  Technologie budowlane na przestrzeni ostatniej dekady uległy sporym zmianom. Projekty budynków opracowywane są pod konkretne źródło ogrzewania. Ponadto, każdy współcześnie budowany dom, to niemalże termos, w którym straty ciepła mają być znikome. Im lepiej ocieplony dom, tym mniejsze zapotrzebowanie energetyczne niezbędne do jego ogrzania. Wielu entuzjastów ogrzewania kopciuchami formułuje teorie, jakoby montaż pompy ciepła w nieocieplonym domu, puści właściciela z torbami. Prawda jest taka, że straty ciepła nie oszczędzają żadnej technologii grzewczej i podwyższają koszty ogrzewania w równych proporcjach. Kluczowym czynnikiem determinującym ewentualne różnice w kosztach jest sprawność danego urządzenia grzewczego. Jest to stosunek energii wprowadzonej do naszego źródła ogrzewania, do energii przez niego oddanej. W samym ogrzewaniu domu najważniejsze jest utrzymywanie ciepła we wnętrzu budynku, przy jak najniższym parametrze zadanej temperatury urządzenia grzewczego.

  Więcej mocy, nie oznacza większej sprawności

  W przypadku znaczących strat ciepła w poszczególnych elementach konstrukcji budynku zwiększa się rozpiętość temperaturowa pomiędzy wartością zadaną (oczekiwaną wewnątrz budynku), a generowaną przez czynnik grzewczy. W przypadku standardowych kotłów na paliwo stałe problem ten jest nieco niwelowany poprzez szeroką skalę temperatur. Cykl pracy pompy ciepła jest zdecydowanie bardziej złożony i duża sprawność urządzenia ukierunkowana jest na pracę w małym zakresie temperatur. Wobec powyższego, największym problemem pompy ciepła w nieocieplonym domu może być niedostosowanie jej mocy do faktycznego zapotrzebowania. Błędem  przy wyborze takiego urządzenia grzewczego jest także uwzględnianie znaczącej nadwyżki jego mocy na potencjalne straty ciepła, zamiast ich wyeliminowanie.

  Gdzie ucieka ciepło

  Samo ocieplenie ścian budynku może zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 30%. Dodatkowo, warto mieć na uwadze fakt, że kolejne 30% ciepła może uciekać przez nieszczelne okna i drzwi. Istotnym elementem termomodernizacji jest  zarówno dobra izolacja dachu, jak i podłogi. Planując budowę domu warto więc rozważyć instalację ogrzewania podłogowego, która umożliwia równomierne oddawanie ciepła na całej powierzchni. Wszystkie te elementy wiążą się oczywiście z kosztami. Jednak należy pamiętać, że rozwiązania niskoemisyjne podlegają różnym dotacjom („Czyste Powietrze” lub „Ulga termomodernizacyjna”). Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na naszym portalu: https://top-oze.pl/ustawy-dofinansowania/.

  Tagi: pompa ciepła, oze, niskoemisyjny dom

  Fot. Canva.com

   

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga