Sektor energetyczny jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się sektorów nie tylko polskiej, ale i światowej gospodarki. Transformacja energetyczna, rozwój wysokiej efektywności systemów, czy rozpowszechnienie odnawialnych źródeł energii to dowód na to jak intensywnie rozwija się ta dziedzina. Badania nad wszelkimi technologiami są jednak bardzo wymagające. Na ich sukces składa się szereg czynników, jak szeroki zespół specjalistów, czas, zaplecze naukowe oraz finansowe.
Zmniejszenie negatywnego wpływu działań człowieka na środowisko to jeden z priorytetowych obecnie celów do wypełnienia. Konsekwencje wieloletnich, nierozsądnych przedsięwzięć społeczeństwa są dziś niezwykle odczuwalne. Chęć zmiany na lepsze również pod kątem środowiskowym, prowokuje do transformacji niemal wszystkich sektorów gospodarki. Specjaliści stale rozwijają nowe i ulepszają dotychczasowe technologie, które pomogą w realizacji postawionych celów. Często wiąże się to jednak z niewyobrażalnie dużym wydatkiem.
Według informacji opublikowanych przez Międzynarodową Agencję Energii (MAE, z ang. IEA) szacowany łączny budżet publiczny przeznaczony na badania oraz rozwój (B+R) w zakresie energetyki dla jej państw członkowskich w 2021 roku osiągnął niemal 23 miliardy dolarów. Od pięciu lat budżet ten wciąż rośnie rok do roku o kilka procent.Największymi wydatkami w ramach projektów energetycznych B+R w 2021 roku mogą pochwalić się wśród krajów członkowskich MAE Stany Zjednoczone (36 proc.), Japonia (11 proc.), Francja (8 proc.) oraz Niemcy (6 proc.) i Wielka Brytania (5 proc). Co istotne zakres budżetowy obejmuje również wydatek na program Horyzont 2020 oraz Fundusz Innowacji przewidziane dla Unii Europejskiej (10 proc.). Polski budżet natomiast wyniósł 0,148 miliarda dolarów, co stanowiło zaledwie 0,64 proc.
W ramach budżetu wyodrębniono kilka kategorii realizowanych projektów B+R. Środki mogły być przeznaczone na technologie dotyczące efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii, wodoru i ogniw paliwowych, paliw kopalnych, atomu oraz pozostałych technologii wytwarzania i magazynowania. Od kilku lat największy udział w budżecie stanowią badania i rozwój nad technologią z zakresu efektywności energetycznej.
Zgodnie z szacunkami budżety publiczne krajów będą wciąż utrzymywać tendencję wzrostową, co jest ściśle związane z rosnąca potrzebą poszerzania i udoskonalania technologii w bardzo ważnym sektorze energetycznym.
#technologia #OZE #badania #nauka #rozwój #energetyka #finanse #budżet #B+R
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.