Stacje ładowania pojazdów elektrycznych na słupach oświetleniowych w Gdyni - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Stacje ładowania pojazdów elektrycznych na słupach oświetleniowych w Gdyni

  Artur Pokorski, 24.08.2021 r. godz. 12:27

  W Gdyni testowane jest innowacyjne rozwiązanie, które ma ułatwić rozbudowę infrastruktury dla elektromobilności. Energa Oświetlenie, należąca do Grupy Orlen razem z tamtejszym urzędem miasta wprowadziła program pilotażowy dla ładowarek na słupach oświetleniowych. Dwa takie urządzenia zostały zainstalowane przy ul. Komandorskiej. Jeśli testy zakończą się powodzeniem, program będzie kontynuowany w całej Polsce. W kolejce jest już kilka miast.

  Na czym polega program pilotażowy? Energa chce sprawdzić skuteczność działania ładowarek na słupach oświetleniowych działających w sprzężeniu, czyli podłączonych w większej liczbie do jednego układu sterowania oświetleniem. Taki system może obsługiwać od kilku do kilkunastu lamp. Należy więc przyglądać się i przeanalizować niezawodność obwodu, do którego podłączona jest stacja.

  – Budowa stacji ładowania na istniejącej infrastrukturze oświetleniowej jest nowością na rynku polskim. Stanowi przykład połączenia wysiłków na rzecz efektywności energetycznej z promowaniem elektromobilności. Łączenie stacji ładowania pojazdów z infrastrukturą oświetleniową pozwala wykorzystać rezerwy mocy uzyskane dzięki modernizacji oświetlenia oraz zapewnić większy dostęp mieszkańców do stacji ładowania – mówił na konferencji prasowej Marcin Stojek, wiceprezes Zarządu Energi Oświetlenia.

  Stojek tłumaczył, że przedsięwzięcie ma wyznaczyć nowy kierunek rozwoju elektromobilności – „można go nazwać elektromobilnością bliską, dostępną każdemu posiadaczowi pojazdu z napędem elektrycznym. Chcemy przetestować jej funkcjonowanie w normalnych warunkach przestrzeni miejskiej, dlatego ta inwestycja, realizowana wspólnie z władzami miasta, jest dla nas szczególnie ważna”.

  Co stanowi o przewadze takiego rozwiązania w porównaniu z konwencjonalnymi ładowarkami? – Przede wszystkim warto podkreślić, to fakt, że dużą zaletą urządzeń montowanych na słupach oświetleniowych jest niższy koszt i krótsze tempo ich budowy w porównaniu do standardowych stacji wolnostojących. Wynika to z wykorzystania już istniejącej infrastruktury bez dodatkowych prac ziemnych, a tym samym konieczności pozyskania mniejszej ilości decyzji i pozwoleń administracyjnych czy przyłączeniowych – powiedział dla www.TOP-OZE.pl dyrektor Biura Prasowego Energi, Krzysztofa Kopcia.

  Również władze Gdyni pokładają w tym projekcie spore nadzieje. – Naszym celem jest stworzenie sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych obejmującej wszystkie dzielnice Gdyni. Mamy wiele osiedli budowanych w dawnych czasach, gdzie brakuje możliwości zainstalowania punktów ładowania. Na osiedlach, tych z wielkiej płyty nie ma garaży podziemnych czy dedykowanych miejsc parkingowych. Stacje instalowane na słupach latarni to nie tylko rozwiązanie innowacyjne, ale przede wszystkim praktyczne – powiedziała podczas konferencji Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

  Zainstalowane w Gdyni Grabówku urządzenia Energi Oświetlenia mogą działać z mocą od 3 do 22 kW. Jednocześnie przy jednej stacji mogą ładować się dwa pojazdy.

  – Na razie to program pilotażowy – powiedział w rozmowie z www.TOP-OZE.pl Maurycy Rzeźniczak koordynator ds. elektromobilności w wydziale strategii Urzędu Miasta w Gdyni. Dodał, że jeśli testy dadzą pożądane efekty to takich urządzeń w mieście będzie więcej. Gdzie zostaną zainstalowane? O tym mają zdecydować sami mieszkańcy. – Widzimy, że ilość tych samochodów (elektrycznych przyp. red.) wzrasta – stwierdził Rzeźniczak, a co za tym idzie zapotrzebowanie na ładowarki też rośnie.

  Jeśli program pilotażowy w Gdyni zakończy się sukcesem, to z takiego rozwiązania skorzystają miasta w całej Polsce. Pierwsze w kolejce są Braniewo, Pock, Hel, Pelplin i Miastko – zapowiedziała Energa.

  Fot.: materiały prasowe/Grupa Energa

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga