Sejm przyjął zmiany w małej instalacji OZE. Sprawdź proponowane ułatwienia dla przedsiębiorców - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Sejm przyjął zmiany w małej instalacji OZE. Sprawdź proponowane ułatwienia dla przedsiębiorców

  Artur Pokorski, 26.08.2021 r. godz. 17:08

  Szykują się zmiany w definicji małej instalacji. Sejm przyjął w pierwszej połowie sierpnia nowelizację o OZE. Zmiany dotyczą m.in. podniesienia progu łącznej mocy przetargów KOWR na przekazanie w dzierżawę gruntów rolnych pod budowę OZE, czy zagospodarowania przestrzennego

  OZE  

  Głosowaną nowelizację ustawy poparła zdecydowana większość, bo 431 posłów. Dokument trafił do Senatu. Celem ma być m.in. zmiana definicji małej instalacji. Nowe zasady mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorców, zmniejszając obowiązki koncesyjne.

  Na co mogą liczyć osoby prowadzące biznes? Na m.in. podniesienie progu łącznej mocy zainstalowanej energii elektrycznej, czy osiągalnej mocy cieplnej dla instalacji z odnawialnych źródeł określonej w ustawie. Jak to wygląda w liczbach? Zgodnie z nowelizacją, maksymalna moc małej instalacji zostanie podniesiona z 500 kW do 1 MW, natomiast maksymalna moc cieplna z 900 kW do 3 MW. Z uzasadnienia dowiadujemy się, że przedsiębiorcy z koncesjami, których instalacje spełniają nowe zapisy, automatycznie znajdą się w rejestrze wytwórców energii elektrycznej w małej instalacji.

  Kolejna zmiana dotyczy KOWR-ów i spółek Skarbu Państwa. Zgodnie z ustaleniami zawartymi w nowelizacji, te pierwsze będą mogły w trybie bezprzetargowym przekazywać państwowym spółkom grunty rolne pod budowę OZE.

  Polska Agencja Prasowa wylicza też szereg mechanizmów zawartych w ustawie, które mają zostać przedłużone do 30. czerwca 2045 roku, to m.in.: „okres obowiązywania mechanizmu rozliczeń ‘opustu’ w ramach systemu prosumenckiego, obowiązek zakupu niewykorzystanej energii elektrycznej przez mikroinstalacje OZE działające poza systemem prosumenckim, obowiązek zakupu niewykorzystanej energii elektrycznej po stałej cenie albo prawa do dopłaty do ceny rynkowej energii elektrycznej w ramach systemów FIT oraz FIP, czy obowiązek zakupu energii elektrycznej po stałej cenie albo prawa do dopłaty do ceny rynkowej energii elektrycznej w ramach systemu aukcyjnego”.

  Poza tym, minister ds. klimatu będzie mógł wydawać rozporządzenia, określające ilość i wartość energii elektrycznej z OZE, które będą mogły zostać sprzedane za pośrednictwem aukcji w latach 2022-2026.

  Zmiany mają pojawić się też w planowaniu przestrzennym. W tym momencie instalacje OZE o mocy przekraczającej 100 kW powinny być uwzględniane w studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego. Tymczasem nowe zasady podnoszą próg do 500 kW. PAP zaznacza, że są tutaj dwa wyjątki. „W studium nie będą musiały być uwzględniane ‘wolnostojące urządzenia fotowoltaiczne’ o mocy do 1 MW ani ‘urządzenia fotowoltaiczne inne niż wolnostojące” – czytamy. Mowa tutaj o panelach dachowych czy innych zaawansowanych technologicznie urządzeniach fotowoltaicznych zamontowanych na budynku.

  Udostępnij w mediach społecznościowych:
  Polecamy także

  © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga