Szykują się zmiany w definicji małej instalacji. Sejm przyjął w pierwszej połowie sierpnia nowelizację o OZE. Zmiany dotyczą m.in. podniesienia progu łącznej mocy przetargów KOWR na przekazanie w dzierżawę gruntów rolnych pod budowę OZE, czy zagospodarowania przestrzennego
Głosowaną nowelizację ustawy poparła zdecydowana większość, bo 431 posłów. Dokument trafił do Senatu. Celem ma być m.in. zmiana definicji małej instalacji. Nowe zasady mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorców, zmniejszając obowiązki koncesyjne.
Na co mogą liczyć osoby prowadzące biznes? Na m.in. podniesienie progu łącznej mocy zainstalowanej energii elektrycznej, czy osiągalnej mocy cieplnej dla instalacji z odnawialnych źródeł określonej w ustawie. Jak to wygląda w liczbach? Zgodnie z nowelizacją, maksymalna moc małej instalacji zostanie podniesiona z 500 kW do 1 MW, natomiast maksymalna moc cieplna z 900 kW do 3 MW. Z uzasadnienia dowiadujemy się, że przedsiębiorcy z koncesjami, których instalacje spełniają nowe zapisy, automatycznie znajdą się w rejestrze wytwórców energii elektrycznej w małej instalacji.
Kolejna zmiana dotyczy KOWR-ów i spółek Skarbu Państwa. Zgodnie z ustaleniami zawartymi w nowelizacji, te pierwsze będą mogły w trybie bezprzetargowym przekazywać państwowym spółkom grunty rolne pod budowę OZE.
Polska Agencja Prasowa wylicza też szereg mechanizmów zawartych w ustawie, które mają zostać przedłużone do 30. czerwca 2045 roku, to m.in.: „okres obowiązywania mechanizmu rozliczeń ‘opustu’ w ramach systemu prosumenckiego, obowiązek zakupu niewykorzystanej energii elektrycznej przez mikroinstalacje OZE działające poza systemem prosumenckim, obowiązek zakupu niewykorzystanej energii elektrycznej po stałej cenie albo prawa do dopłaty do ceny rynkowej energii elektrycznej w ramach systemów FIT oraz FIP, czy obowiązek zakupu energii elektrycznej po stałej cenie albo prawa do dopłaty do ceny rynkowej energii elektrycznej w ramach systemu aukcyjnego”.
Poza tym, minister ds. klimatu będzie mógł wydawać rozporządzenia, określające ilość i wartość energii elektrycznej z OZE, które będą mogły zostać sprzedane za pośrednictwem aukcji w latach 2022-2026.
Zmiany mają pojawić się też w planowaniu przestrzennym. W tym momencie instalacje OZE o mocy przekraczającej 100 kW powinny być uwzględniane w studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego. Tymczasem nowe zasady podnoszą próg do 500 kW. PAP zaznacza, że są tutaj dwa wyjątki. „W studium nie będą musiały być uwzględniane ‘wolnostojące urządzenia fotowoltaiczne’ o mocy do 1 MW ani ‘urządzenia fotowoltaiczne inne niż wolnostojące” – czytamy. Mowa tutaj o panelach dachowych czy innych zaawansowanych technologicznie urządzeniach fotowoltaicznych zamontowanych na budynku.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.