Rynek carportów i ładowarek elektronicznych - jak zielone technologie wprowadzają zmiany w sektorze OZE? - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Rynek carportów i ładowarek elektronicznych – jak zielone technologie wprowadzają zmiany w sektorze OZE?

  Paulina Molenda, 31.05.2023 r. godz. 13:50, Artykuł Sponsorowany

  Zielone technologie odgrywają coraz większą rolę w sektorze OZE, a carporty i ładowarki elektroniczne stanowią ważne elementy tego ekosystemu. Więcej o tym jak zielone technologie wprowadzają zmiany w sektorze OZE oraz jakie wyzwania i możliwości niesie ze sobą rozwój infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych opowiada Ekspert z firmy EkoEnergia Polska – Piotr Szczepanik. 

  OZE  
  Jakie są najważniejsze trendy i zmiany na rynku carportów i ładowarek elektronicznych w sektorze OZE w Polsce?

  Na to pytanie ciężko mi będzie odpowiedzieć bo zajmuję się nim dopiero rok, jest to w ogóle młody rynek który nie ma długiej historii i dopiero się rozwija. Co natomiast zauważyłem, to to, że car port nie jest już tylko wiatą do parkowania samochodu i położenia na nim instalacji PV oraz zainstalowania ładowarki elektrycznej. Coraz częściej używa się do zrobienia car portu materiałów typu drewno, kompozyt gdzie normalnie jest to stal. Dodatkowo sam car port zmienia swój wygląd, nie jest to już tylko stalowa, nudna konstrukcja a niejednokrotnie jest estetycznie wkomponowany w bryłę budynku przez co nie zabiera dodatkowego miejsca a jest wypełnieniem niezagospodarowanych przestrzeni. Podobnie jest z ładowarkami samochodowymi, kiedyś wyglądały prosto, czyli prostokątna skrzynka z kablem do ładowania, teraz niejednokrotnie ładowarki mają kształt kulisty, ozdobione są diodami, miejsca do ładowania są ładnie pomalowane na zielono co przypomina nam, że jest to zielona energia wyprodukowana nierzadko przez instalację PV na właśnie car porcie.

   

  Jakie korzyści przynoszą zielone technologie w kontekście carportów i ładowarek elektronicznych?

  Korzyścią, która często się nam powtarza jest to, że czasami nie mamy za bardzo miejsca na instalację PV ani na dachu ani na gruncie. Dach może mieć dużo okien, facjatek, może być kilkupłaszczyznowy przez co trudny do położenia instalacji PV, czasem wręcz niemożliwy. Podobnie jest z instalacją na gruncie, potrzebujemy na nią miejsca. Jeśli jest go za mało, można zawsze rozważyć montaż car portu który w swoim portfolio ma EkoEnergia Polska. Oprócz zadaszenia dla aut, możliwości montażu ładowarki samochodowej które również mamy w swojej ofercie zyskujemy na dachu car portu odpowiednią ilość miejsca na położenie instalacji PV. Same korzyści! 😉

   

  Jakie technologie najbardziej wpływają na rozwój tego rynku?

  Myślę, że ważną sprawą jest miniaturyzacja paneli fotowoltaicznych i efektywność/sprawność ogniw. Czym panele fotowoltaiczne będą mniejsze i bardziej wydajne tym mniejszą powierzchnię będziemy potrzebować do wyprodukowania tej samej ilości energii. Kiedyś w panelach polikrystalicznych sprawność wynosiła 15-16 proc., teraz często jest ona o 5,6  proc. większa (powyżej 21 proc. panele monokrystaliczne).

   

  Jakie są najważniejsze wyzwania związane z infrastrukturą ładowania pojazdów elektrycznych i jak zielone technologie mogą pomóc w ich rozwiązaniu?

  Sieć elektryczna a konkretnie jej stan. Polska jest jednym z liderów europejskich jeśli chodzi o ilość montowanych instalacji PV w każdym roku, natomiast stan sieci elektrycznych jest do poprawy. Można to przyrównać do transportu. Jesteśmy liderem europejskim jeśli chodzi o transport drogowy, ale żeby był on jeszcze bardziej wydajny, szybki i sprawny potrzebowaliśmy odpowiedniej sieci dróg o wysokim standardzie i przepustowości. To już mamy i dalej to rozwijamy. W przypadku sieci elektrycznych jest jeszcze dużo do poprawy, nasza insfrastruktura energetyczna jest przeciążona a przez to nie działa nieefektywnie i czasem powoduje wyłącznie się instalacji fotowoltaicznych.

   

  Jakie wyzwania muszą przezwyciężyć wykonawcy OZE, aby sprostać rosnącemu popytowi na zielone technologie zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych?

  Ta sama odpowiedz co wyżej, kiepski stan infrastruktury elektrycznej (kable, przewody, stacje transformatorowe) hamuje rozwój technologii OZE. Dodatkowo niewiedza polityków potrafi zahamować skutecznie rozwój zielonych technologii (patrz przykład elektrownie wiatrowe).

   

  Jakie są perspektywy rozwoju rynku carportów i ładowarek elektronicznych w nadchodzących latach? Jakie czynniki będą miały największy wpływ na ten rynek?

  Czynnikami które będą mieć kluczowy wpływ to ilość aut elektrycznych na naszym rynku nie tylko cywilnych ale i autobusów miejskich, śmieciarek, samochodów kurierskich itp. Zgodnie z decyzjami unijnymi:
  „Od 1 stycznia 2035 roku redukcja emisji ze sprzedawanych nowych samochodów ma wynieść 100 proc. Producenci będą mogli zatem wprowadzać na rynek UE jedynie pojazdy bezemisyjne. W rzeczywistości przepisy nie są jednak „zakazem rejestracji nowych samochodów spalinowych”, jak najczęściej określa się je w prasie.”

   

  Dziękuję za rozmowę.

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga