Rośnie dynamika wzrostu sprzedaży pomp ciepła. - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Rośnie dynamika wzrostu sprzedaży pomp ciepła.

  Jan Załęcki, 18.06.2021 r. godz. 21.29

  W 1 kwartale 2021 roku sprzedaż pomp ciepła w stosunku do 1 kwartału 2020 roku wzrosła o 64%.
  Dla porównania w całym 2020 roku sprzedano więcej o 19 200 wszystkich pomp tj. 52 % więcej niż w 2019 roku. Wg danych zgromadzonych w Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) w 2020 roku sprzedaż pomp ciepła typu powietrze/woda wyniosła 42 220 zł. Jest to wzrost o 108 proc. w stosunku do 2019 roku. Jednocześnie jest to ponad cztery razy większa sprzedaż niż w 2018 roku.

  W 1 kwartale 2021 roku sprzedaż pomp ciepła w stosunku do 1 kwartału 2020 roku wzrosła o 64%.
  Dla porównania w całym 2020 roku sprzedano więcej o 19 200 wszystkich pomp tj. 52 % więcej niż w 2019 roku. Wg danych zgromadzonych w Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) w 2020 roku sprzedaż pomp ciepła typu powietrze/woda wyniosła 42 220 zł. Jest to wzrost o 108 proc. w stosunku do 2019 roku. Jednocześnie jest to ponad cztery razy większa sprzedaż niż w 2018 roku.

  Na ten wzrost duży wpływ ma odejścia od stosowania źródeł opartych na gazie ziemnym przy renowacji. Duży wpływ na sprzedaż pomp ciepła będzie miało zatwierdzenie przez Sejm ważnego dokumentu Długoterminowa Strategia Renowacji (DSR).

  Oznacza to, że w tym roku można spodziewać się kolejnego rekordu sprzedaży pomp. Potwierdzają to wyniki pierwszego kwartały br.  Warto zauważyć, że pozostałe rodzaje pomp w ubiegłym roku odnotowały spadki zainteresowania.
  Oznacza to, że w tym roku i kolejnych latach można spodziewać się dynamiki rozwoju rynku pomp powietrze / woda.

  Jak twierdzi, Głównym czynnikiem wpływającym na wzrosty sprzedaży pomp ciepła typu powietrze/woda wg Pawła Lachmana – Prezesa PORT PC jest większa dostępność, atrakcyjność oraz wzrost zaufania do tej technologii zarówno u użytkowników, jak i instalatorów. Koszty zakupu tych urządzeń są też wyraźnie niższe niż jeszcze np. trzy lat temu. Na popyt wpływa także rosnące zainteresowanie inwestorów bez emisyjnymi systemami grzewczymi. Pompa ciepła zamontowana w budynku nie powoduje żadnej tzw. niskiej emisji zanieczyszczeń powietrza. Większy poziom finansowego wsparcia pomp ciepła od maja 2020 r. w programie „Czyste Powietrze” przełożył się na wyraźny wzrost zainteresowania tą technologią.
  W 2020 roku sprzedaż pomp ciepła w ramach „Czyste powietrze” to ok 20% całkowitej sprzedaży pomp.
  Największa sprzedaż pomp wynika z innego wsparcia rządowego tzw. ulgi termomodernizacyjnej.
  A trzecia przyczyną jest Program „Mój prąd”. Obecnie jest już ponad 0,6 mln instalacji fotowoltaicznych. Część właścicieli domów jednorodzinnych posiadając już fotowoltaikę inwestuje teraz w ogrzewania korzystając z pomp ciepła.

  W ubiegłym roku po raz pierwszy liczba sprzedanych pomp ciepła do ogrzewania budynków  przekroczyła liczbę sprzedanych kotłów węglowych. Wg danych PORT PC w 2020 r. w Polsce sprzedano więcej pomp ciepła niż w tym samym okresie w Wielkiej Brytanii. Warto dodać, że rząd Wielkiej Brytanii w 2020 r. postawił na szybki rozwój tej technologii. Brytyjski rząd zakłada, że do 2028 roku liczba sprzedawanych pomp ciepła przekroczy 600 tys. szt./rok

  W  ocenie PORT PC zdecydowana większość pomp ciepła sprzedawana jest przez producentów i dystrybutorów w Polsce. Prowadzą oni szkolenia i autoryzują instalatorów oraz rozbudowują serwis w całej Polsce.

  Pompy ciepła są uznane za kluczowe rozwiązania w strategii Europejskiego Zielonego Ładu.
  Udział OZE w produkcji energii elektrycznej do 2050 roku ma wzrosnąć: aż do 84 proc.
  Według Komisji do 2050 roku wzrosty udziału pomp ciepła w budownictwie indywidualnym wyniosą 50-70 proc. A w budynkach komercyjnych aż do 80 proc.

  Wg PORT PC w 2021 r. należy spodziewać się dalszych znacznych wzrostów sprzedaży pomp ciepła typu powietrze/woda na poziomie nawet ponad 80 proc., przy stosunkowo niewielkich wzrostach gruntowych pomp ciepła i stagnacji sprzedaży pomp ciepła przygotowujących ciepłą wodę użytkową.

  Potencjał udziału produkcji pomp ciepła w stosunku do sprzedaży w Polsce może sięgać w 2030 r. ponad 50 proc. Planowany jest również wzrost eksportu pomp ciepła. Ceny pomp ciepła powietrze-powietrze zaczynają się od 4 tys. zł razem z montażem. Za tę cenę można kupić klimatyzator z funkcją grzania o mocy 3 kW do jednego pokoju. Do ogrzania całego domu potrzebna jest pompa powietrze-woda o wydajności 7-10 kW.
  Taka inwestycje łącznie z montażem rzędu 20-40 tys. zł.
  Takie urządzenie zapewni: podgrzewanie wody do kaloryferów, podgrzewanie ciepłej wody użytkowej.
  Warto zainwestować w model wyższej klasy, który ma niższe zużycie prądu. Prąd możemy czerpać z fotowoltaiki. Pompy ciepła mogą mieć podwójne zastosowanie. Jak nazwa wskazuje mogą nam ogrzewać pomieszczenie. Ale warto pamiętać, że pompy ciepła mogą nam służyć do chłodzenia budynku. Co przy obecnych temperaturach może to być szczególnie ważna funkcja.
  Całą inwestycję można zrealizować w ramach jednego z dwóch rządowych programów:
  „Czyste Powietrze” lub „Ulga Termomodernizacyjna”.

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga