Rolnictwo zasilane czystą energią - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Rolnictwo zasilane czystą energią

  Przemysław Kędzior, 20.06.2022 r. godz. 12:30
  OZE  

  Instalacja fotowoltaiczna albo pompa ciepła to praktyczne, oszczędne i coraz popularniejsze źródła energii elektrycznej oraz ogrzewania. Rolnicy indywidualni i firmy zajmujące się działalnością związaną z rolnictwem mogą dostać dofinansowanie na ich zakup.

  Urządzenia korzystające z energii odnawialnej, produkujące prąd i ciepło, to zysk dla portfela. Zasilane są promieniami słonecznymi, powietrzem, wodą albo energią skumulowaną w gruncie. Nie potrzebują drogich paliw, są przyjazne dla środowiska. Mieszkańcy terenów wiejskich mogą kupić je z finansowym wsparciem. Pozwala na to program Agronergia, obsługiwany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także przez Wojewódzkie FOŚiGW

  Dotacje i pożyczki

  „Program Agroenergia opiera się na bezzwrotnych dotacjach oraz niskooprocentowanych pożyczkach, a więc w obu przypadkach razem z WFOŚiGW proponujemy „przyjazne”, a przy okazji też stabilne formy dofinansowania. To wsparcie dla lokalnych inicjatyw uzyskiwania energii z OZE, korzystnych dla środowiska naturalnego i dla agrobiznesu” – wyjaśnia Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.

  „Do dyspozycji jest energia ze słońca, wiatru, wody, biogazu, a nawet – biorąc pod uwagę dofinansowanie np. gruntowych pomp ciepła – energia spod ziemi. W Agroenergii zaplanowaliśmy zyski zarówno środowiskowe, jak i te, które rolnicy będą mogli odczuć w swoich kieszeniach. Nikt lepiej od nich nie zaplanuje jak je z pożytkiem wykorzystać”  – dodaje wiceprezes Michalski.

  Program podzielony jest na dwie części. W obu o dofinansowanie mogą ubiegać się osoby fizyczne i prawne – właściciele i dzierżawcy nieruchomości rolnych, o powierzchni od 1 do 300 ha. Warunkiem jest również to, żeby przynajmniej przez rok przed złożeniem wniosku o dofinansowanie prowadzić osobiście gospodarstwo rolne (w przypadku osób fizycznych), albo prowadzić działalność rolniczą lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych (w przypadku osób prawnych).

  Słońce, wiatr i powietrze

  W pierwszej części dotacje można dostać na instalacje fotowoltaiczne, wiatrowe oraz pompy ciepła, o mocy od 10 do 50 kW. Ubiegając się o pompę, konieczne jest pozytywne przejście audytu energetycznego budynku, który ma być ogrzewany. Do dofinansowania kwalifikują się również instalacje hybrydowe, w których jednym z elementów jest pompa ciepła. W tym wypadku również konieczny jest audyt. Dodatkowo można wnioskować o finansowe wsparcie na zakup magazynu energii.

  W przypadku instalacji o mocy od 10 do 30 kW, wysokość dofinansowania sięga 20% kosztów, nie więcej jednak niż 15 tys. zł. Dla instalacji 30-50 kW to maksymalnie 13% i 25 tys. zł. Przy wersji hybrydowej przysługuje jeszcze dodatek wynoszący 10 tys. zł. Na magazyn energii można otrzymać 20% kosztów, przy czym nie mogą one przekroczyć połowy wartości instalacji.

  Wnioski o dofinansowanie przyjmują Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, poprzez „Portal beneficjenta”. Bardzo ważne jest to, że najpierw trzeba złożyć wniosek, a dopiero później można kupować i montować urządzenia. W grę wchodzą tylko sprzęty nowe, wcześniej nieużywane, maksymalnie dwuletnie. Na przedsięwzięcie musimy wyłożyć swoje pieniądze, a potem wydatki zostaną zrefundowane.

  Biogaz i woda

  Druga część programu Agroenergia pozwala sięgnąć po wsparcie na biogazownie i elektrownie wodne, o mocy nieprzekraczającej 500 kW. Pomoc przyznawana jest w formie bezzwrotnego dofinansowania i pożyczki. W zależności od mocy instalacji, dotacja wynosi maksymalnie 1,8 tys. zł., 2,2 tys. zł. albo 2,5 tys. zł. Preferencyjna pożyczka, w kwocie do 100% wartości przedsięwzięcia, udzielana jest na maksymalnie 10 lat, na warunkach obliczanych według schematu: WIBOR 3M + 50 pb, nie mniej niż 1,5 %. Oprócz biogazowni i elektrowni wodnej, jest możliwość otrzymania dofinansowania na magazyn energii, w kwocie nie większej niż 20% jego ceny.

  Wnioski należy składać elektronicznie, przez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GDW).

  Bezpieczeństwo energetyczne

  „Wszystkie kierunki naszego wsparcia finansowego w Agreoenergii dla produkcji „zielonej” energii wiążą się z zastosowaniem nowatorskich rozwiązań – np. paneli fotowoltaicznych czy instalacji biogazowych albo urządzeń elektrowni wodnych. W skali mikro, z perspektywy małych ojczyzn i lokalnych społeczności, rozproszenie źródeł energii będzie sprzyjać nie tylko bezpieczeństwu indywidualnych gospodarstw rolnych, ale także regionalnemu bezpieczeństwu energetycznemu” – tłumaczył w zeszłym roku ówczesny minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

  Agroenergia to interesujący program, wspierający nowe oblicze wsi – nowoczesne, korzystające z zaawansowanych technologii. W miejscach związanych z rolnictwem powinien się przydać. Są tam dobre warunki do wytwarzania i sporo okazji do wykorzystania czystej energii.

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga