Gmina Jejkowice z woj. śląskiego znalazła się na szczycie najnowsze rankingu programu „Czyste Powietrze”, przygotowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Notowanie odnosi się do czwartego kwartału 2021 roku, a klasyfikacja powstała w odniesieniu do liczby budynków jednorodzinnych znajdujących się na terenie tej gminy. Wśród pierwszych trzydziestu gmin aż 25 znajduje się w woj. śląskim.
Fundusz tłumaczy, że chcąc sprostać oczekiwaniu wnioskodawców program „Czyste Powietrze” nieustannie jest ulepszany. Urzędnicy tłumaczą jednak, że kluczem do osiągnięcia założonych celów jest zaangażowanie władz lokalnych – gmin i wspólnot, bo to one są „najskuteczniejszymi ambasadorami dbania o czyste powietrze”.
Wierzę też, że współpraca nawiązana już ze zdecydowaną większością polskich samorządów przełoży się na nowe rekordy zgłoszeń w kolejnych rankingach kwartalnych – powiedziała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.
Najlepiej w czwartym kwartale 2021 roku wypadła gmina Jejkowice z woj. śląskiego, a samo województwo jest absolutnym liderem rankingu, bo na 30 pierwszych miejscach znajduje się aż 25 gmin ze Śląska.
Na wyróżnienie zasługuje też gmina Goczałkowice-Zdrój, która po raz kolejny znalazła się w czołówce zestawienia, w aktualnym zajmując 18 miejsce.
Najwięcej wniosków do „Czystego Powietrza” złożono w Rybniku. Od września do grudnia mieszkańcy tego miasta złożyli ich 806. Warto przypomnieć, że miasto bardzo aktywnie uczestniczy w walce ze smogiem. Podejmuje nawet działania, które w skali kraju wydają się bardzo zdecydowane. Od stycznia br. prowadzone są tam kontrole, a właściciele przestarzałych pieców narażeni są na wysokie kary, więcej na ten temat TUTAJ.
– Cieszy mnie taka aktywność gmin z woj. śląskiego – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. – W tym województwie od 1 stycznia tego roku uchwała antysmogowa zakazała użytkowania „kopciuchów” wyprodukowanych przed 1 września 2007 roku. Widać, że zapisy uchwały są dobrym motywatorem do likwidacji pozaklasowych kotłów. Mamy nadzieję, że podobną mobilizację zobaczymy w tym roku – dodał.
W śród gmin gdzie złożono najmniej wniosków są popularne miejscowości wypoczynkowe na przykład :Krynica Morska (0 wniosków), Świeradów-Zdrój (0) czy Międzyzdroje (1).
Wśród dużych miast najgorzej prezentują się Olsztyn (32 wnioski), Szczecin (41) czy Gdańsk (54). „Często większe miasta oferują własne programy dotacyjne. Ranking za ostatni kwartał zeszłego roku pokazuje dużo większą popularność programu w małych gminach” – tłumaczy NFOŚiGW. Z raportu wynika, że najbardziej zaangażowane w „Czyste Powietrze” są głównie gminy poniżej 20 tys. mieszkańców.
Program wystartował we wrześniu 2018 roku, ale to ubiegły rok okazał się rekordowy pod względem złożonych wniosków. Z całej Polski spłynęło ich 184 267, co stanowi 48,6 proc. wszystkich złożonych od początku „Czystego Powietrza”. Program ma trwać w sumie 10 lat i w tym czasie przewidziano wymianę 3 milionów „kopciuchów”.
#czyste_powietrze #ranking #iv_kwartał_2021 #woj._śląskie #jejkowice
Źródło: NFOŚiGW
Fot.: Wikipedia
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.