Bezwzględne kontrole w Rybniku. Właściciele przestarzałych pieców płacą mandaty - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Bezwzględne kontrole w Rybniku. Właściciele przestarzałych pieców płacą mandaty

  Opr.: Artur Pokorski, 15.02.2022, godz. 9:50

  Od początku roku Straż Miejska przeprowadziła w Rybniku 1150 kontroli źródeł ogrzewania budynków. – Stwierdzono 110 nieprawidłowości  – przekazała w środę (9 lutego) portalowi TOP-OZE.pl  rzeczniczka rybnickiego magistratu Agnieszka Skupień. Wystawiono mandaty na łączną kwotę ponad 11 tys. zł. Kontrole są wynikiem uchwały antysmogowej w woj. śląskim, która zakazuje od początku br. korzystania z niespełniających norm instalacji, użytkowanych powyżej 10 lat.

   

  Rybnik od dłuższego czasu zapowiadał bezwzględne kontrole, które miały rozpocząć się po 1 stycznia br. Tak też się dzieje, a mieszkańcy już płacą wysokie mandaty za niepodjęcie walki ze smogiem.

   

  Pouczenia i mandaty

  W trakcie kontroli mieszkańcy są zobligowani do okazania strażnikom w przypadku korzystania ze starego pieca ( starszy niż 10 lat red.) dowód dotyczący działań na rzecz zmiany źródła ogrzewania.  Mowa tutaj o kołach klasy 3 i takich, których klasy nie da się ustalić na podstawie dokumentacji lub tabliczki znamionowej.

  Właściciele budynków, które ogrzewane są przestarzałymi instalacjami i nie podjęli żadnych kroków, żeby dokonać ich wymiany, karani są mandatami w wysokości 500 zł. – To maksymalna kwota, wynikająca z Kk – tłumaczyła Skupień i poinformowała, że do tej pory wystawione zostały 23 takie mandaty na łączną sumę 11,5 tys. zł.

  Pouczenia udzielane są w przypadku, kiedy piec nie został wprawdzie wymieniony, ale właściciel nieruchomości jest w trakcie załatwiania formalności, związanych z instalacją nowego źródła ogrzewania – np. czeka na podłączenie do sieci gazowej albo ciepłowniczej, na dostawę pieca. W takich przypadkach strażnicy wyznaczają kolejne terminy kontroli – przekazała rzecznik miasta.

  Mieszkańcy wymieniając źródła ogrzewania mogą korzystać ze wsparcia zarówno z budżetu państwa jak i środków samorządowych. Do dyspozycji są popularne programy takie jak „Czyste Powietrze” (dofinansowanie do wymiany starych kotłów) i „Mój Prąd” (dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych). Samo miasto proponuje cyklicznie granty na wymianę źródeł ciepła oraz dotacje do wymiany kotłów i pieców w budynkach wielorodzinnych.  Jest też ulga podatkowa w postaci zwolnienia z podatku od nieruchomości jednorodzinnych budynków mieszkalnych ogrzewanych ekologicznie.

   

  Działania miasta

  Miasto prowadzi też wymianę źródeł ogrzewania we władnych nieruchomościach. – W budynkach miejskich w ostatnich latach przestarzałe piece węglowe wymieniane są sukcesywnie na źródła ciepła niegenerujące problemu „niskiej emisji”. Prowadzone są też termomodernizacje, dzięki którym zapotrzebowanie budynków na energię cieplną będzie mniejsze. Wszystkie inwestycje realizowane są zgodnie z kalendarzem wyznaczanym przez zapisy uchwały antysmogowej – zapewniała Skupień.

  Dalsze konsekwentne działania związane z wymianą źródeł ciepła i termomodernizacją obiektów miejskich – zgodnie z przyjętymi założeniami w 2025 roku wszystko, co należy do miasta, nie będzie ogrzewane węglem – dodała.

   

  Efekty są, ale jeszcze sporo do zrobienia

  Antysmogowe inwestycje Rybnika i jego mieszkańców przekładają się na poprawę jakości powietrza – jak wynika z danych podanych przez ratusz. – W 2010 roku w Rybniku aż podczas 134 dni w roku przekroczony był dopuszczalny poziom pyłu PM10. Stopniowo wyniki trzycyfrowe zmieniały się w dwucyfrowe (2017 rok) –  powiedziała rzecznik Rybnika i dodała, że jest jeszcze sporo do zrobienia.

  Mimo, że przez ostatnie trzy lata dni, których przekroczony był poziom pyłu to 87 dni (2019 r.), 48 dni (2020 r.) oraz 68 (2021 r.), to norma stanowi 35 dni w roku, kiedy może być przekroczona norma pyłu  PM10.

   

  #stop_smog  #kopciuchy #kotły #Czyste_powietrze

  Źródło: TOP-OZE.pl

  Fot.: Wikipedia.Commons

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga