We wtorek, 5 października br., Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. W ten sposób rząd chce dać impuls do rozwoju w tym sektorze i zachęcić do kupowania samochodów nisko i zeroemisyjnych. „Krajowe prawo zostało dostosowane do przepisów Unii Europejskiej m.in. w sprawie promowania ekologicznie czystych i energooszczędnych pojazdów transportu drogowego” – informuje w komunikacie Ministerstwo K.
Rząd usiłuje nowymi przepisami usprawnić rozwój branży motoryzacyjnej opartej na paliwach alternatywnych i tym samym wpłynąć na zmniejszenie emisji w sektorze transportu. Przygotowany przez ministra klimatu i środowiska projekt jest dostosowany do prawa unijnego, co dotyczy m.in. promowania czystych i energooszczędnych pojazdów transportu drogowego.
Resort wskazał najważniejsze rozwiązania w projekcie:
Określony też został minimalny poziom docelowy udziału dla nisko- i zeroemisyjnych aut w całkowitej liczbie pojazdów objętych zamówieniami publicznymi (ten zapis dodano w związku z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1161 z dnia 20 czerwca 2019 r., zmieniającą dyrektywę 2009/33/WE w sprawie promowania ekologicznie czystych i energooszczędnych pojazdów).
Nowe przepisy – z małymi wyjątkami – wejdą w życie dwa tygodnie od momentu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
#elektromobilność #strafy_czystego_transportu #czyste_powietrze
Źródło: gov.pl, TOP-OZE.pl
Fot.: Wikipedia Commons
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.