W listopadzie opublikowano przepisy, które wesprą rozwój magazynów energii. Nowe regulacje są uzupełniniem ustawy licznikowej, która to – jak przypomina resort klimatu – stworzyła ramy prawne dla rozwoju nowoczesnych technologii, umożliwiających integrację energetyki rozproszonej oraz zniosła dotychczasowe bariery dla funkcjonowania magazynów energii.
Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw RP 5. listopada br.
Akt wszedł w życie dwa tygodnie później.
Szefowa resortu Anna Moskwa pokreśliła, że „nowelizacja ustawy – Prawo energetyczne przewiduje m.in. całkowite wyłączenie z obowiązku posiadania taryfy magazynowania energii elektrycznej, zwalnia z połowy opłaty za przyłączenie magazynu do sieci, uwzględnia magazynowanie energii w systemach: wsparcia OZE, wysokosprawnej kogeneracji i efektywności energetycznej”. Nowe przepisy zwolnią z opłat: przejściowej, mocowej oraz kogeneracyjnej.
Ustawa licznikowa wprowadziła obowiązek elektronicznej rejestracji magazynów energii pow. 50 kW. Takie rozwiązanie ma pomóc w śledzeniu rozwoju technologii magazynowania w Polsce. Wcześniej magazyny traktowane były jako jednostki wytwórcze i nie podlegały obowiązkowi wpisu do rejestru.
– Jest to ważny element rozwoju systemu elektroenergetycznego, opartego o zrównoważony rozwój energii ze źródeł odnawialnych. Rejestr magazynów energii elektrycznej będzie publiczny i prowadzony przez operatorów systemu elektroenergetycznego, na obszarze których jest położony magazyn – podsumowała minister Anna Moskwa.
#ministerstwo_klimatu_i_środowsika #anna_moskwa #magazyny_energii #spis #rejestr #rozporzadzenie #ustawa
Źródło: gov.pl
Fot.: pixabay.com
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.