Prosumenci na celowniku hakerów. Cyberataki związane z "elektrycznością" rozszerzają się - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Prosumenci na celowniku hakerów. Cyberataki związane z „elektrycznością” rozszerzają się

  Opr.: Marek Reszuta, 03.02.2022 r. godz. 21:27

  Spółka PGE Obrót wydała komunikat. w którym  ostrzega, iż w ostatnich dniach nasiliły się ataki cyberprzestępców, którzy podszywając się pod ich firmę, chcą wyłudzić pieniądze. Oszuści wysyłają w imieniu PGE SMS`y lub e-maile ostrzegając o zaległości w opłacie faktury lub nieuregulowania opłat za energię elektryczną. Zdaniem PGE jest to profesjonalnie przygotowana akcja mająca na celu wyłudzenie pieniędzy lub danych osobowych.

   

  Okazuje się, że podobna akcja cyberprzestępców dotyczy również fotowoltaiki.

  W ostatnich tygodniach narasta ilość SMS`ów lub e-maili, ale również telefonów od jakoby konsultantów firm instalacyjnych, których celem jest namówienie do okazyjnej i prawie darmowej instalacji paneli fotowoltaicznych. Zachętą są bardzo korzystne warunki finansowe proponowanej dotacji. Wszystko oczywiście przed 1 kwietnia, kiedy to w życie wejdą nowe zasady rozliczania nowych prosumentów.

  Oszuści stosują różne treści w SMS`ach i e-mailach, ale główną zasadą jest zachęcenie do wejścia na określoną stronę internetową, np. poprzez naciśnięcia na link, który ma jakoby kierować na stronę wniosku o dotację.

  Strony internetowe oszustów są bardzo profesjonalnie sporządzone, zawierają odnośniki do przepisów prawa, regulaminów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zawierają liczne klauzule dotyczące przetwarzania danych, przesyłania dodatkowych informacji i newsletterów itd. Strony zawierają również chaty i możliwość kontaktu i rozmowy z „konsultantem”. Pełen profesjonalizm.

  W tracie wypełniania wniosku należy podać bardzo dużo danych osobowych oraz dotyczących nieruchomości. To jest jeden z celów oszustów – dane osobowe. Można je wykorzystać albo do popełnienia kolejnego przestępstwa – np. mając PESEL i nr dowodu osobistego (a w niektórych przypadkach należy ten dowód zeskanować i dołączyć skan do wniosku), przestępcy mogą wyłudzić kredyt, albo po prostu sprzedać nasze dane firmom handlującym danymi osobowymi.

  Jednym z głównych celów oszustwa jest wyłudzenie przez cyberprzestępców danych do logowania do Państwa banku. W tym celu np. na stronie może być informacja, że aby wniosek został przyjęty do rozpatrzenia, należy wpłacić niewielką kwotę, np. 12 zł, jako opłaty skarbowej. Strona proponuje normalną płatność, jaką mamy na stronach sklepów internetowych – możemy przejść do naszego banku i dokonać natychmiastowej opłaty.

  Gdy tylko zdecydujemy się na opłatę, przeniesieni zostaniemy na stronę „naszego” banku, czyli w rzeczywistości na stworzoną przez hakerów idealną kopię banku. Dokonując płatności 12 zł, przekazujemy przestępcom login, hasło oraz PIN do opłaty. Pozbywamy się nie 12 zł, a wszystkich pieniędzy z konta.

  Sugerujemy Państwu nie reagować na oferty przesyłane SMS`em, e-mailem lub przez nieznaną telefonicznie osobę. Zachęcamy do przemyślanego wyboru. Na przykład na naszej stronie można samodzielnie znaleźć kilkadziesiąt funkcjonujących od lat firm z branży OZE, w tym fotowoltaiki: https://top-oze.pl/znajdz-wykonawce/

   

  #fotowoltaika #OE

  Źródło: własne

  Foto: pixabay

   

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga