Projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy przyjęty przez Sejm. - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy przyjęty przez Sejm.

  Jan Załęcki, 26.06.2021 r. godz. 18.51

  24 czerwca 2021 roku Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o rynku mocy oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy są zgodne z wymaganiami unijnymi w zakresie limitów emisyjności CO2. Jednocześnie mają zapewnić sprawne funkcjonowanie rynku mocy. Stymulować będą racjonalną produkcję i zużycie energii elektrycznej. Uwzględniają też zmiany w naliczaniu opłaty mocowej.
  A co jest najważniejsze dla Prosumentów zapewnia konkurencyjność rynku energii.
  A to powinno wpłynąć na obniżkę kosztów produkcji a zwłaszcza dystrybucji oraz spadki cen energii.

  Dostosowanie rynku mocy do stale rosnących potrzeb zapewni bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej. Jak wiemy przez wiele lat mamy bardzo dużą dynamikę rozwoju produkcji energii z OZE. Wszelkie prognozy wskazują na to, że producentów prądu z instalacją PV w domach jednorodzinnych będzie nadal szybko przybywało. Do końca 2023 może ich przybyć nawet 1,4 mln tj. w ciągu 30 miesięcy spodziewamy się 233% wzrostu mikroinstalacji PV w domach jednorodzinnych. Oznacza to, że już za 2,5 roku, 4 na 10 gospodarstw domowych będzie produkowało własny prąd!

  Dlatego powstaje coraz większe ryzyko tzw. blackoutu. Jest to nagła, poważna awaria systemu elektroenergetycznego powodująca dłuższą przerwę w dostawie energii. Warto zaznaczyć, że dla ludności a zwłaszcza dla biznesu, potencjalne przerwy w dostawie prądu wiążą się z wielomilionowymi stratami.

  Związana z wprowadzeniem rynku mocy tzw. opłata mocowa, doliczana do rachunku odbiorcy energii od stycznia 2021 roku, to inwestycja w budowę nowych oraz modernizację i utrzymanie już istniejących jednostek wytwórczych, a także na wsparcie dla elektrowni w dostosowaniu się do norm ekologicznych.

  Oczekuje się, że zmiana ustawy o rynku mocy, zagwarantuje utrzymanie prawidłowego bilansowania mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Cel to zostanie osiągnięty poprzez budowę nowych bloków oraz inwestycje w innowacje systemy m.in. magazyny energii i DSR.

  DSR (ang. Demand Side Response) – to jeden ze środków zaradczych stosowanych przez  Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) w celu zapewnienia bilansu mocy w krajowym systemie elektroenergetycznym w ekstremalnych sytuacjach jego funkcjonowania, w których równowaga pomiędzy zapotrzebowaniem na energię elektryczną a dostępnymi możliwościami jej wytworzenia i przesłania jest chwilowo naruszona.

  DSR Usługa – jest usługą dobrowolną wykorzystywaną przez OSP w celu niedopuszczenia do wprowadzenia ograniczeń w dostarczeniu i poborze energii elektrycznej, zatem dotyczy wyjątkowych sytuacji w systemie elektroenergetycznym i jedynie wybranych godzin doby (np. godzin szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną).

  Zdaniem Michała Kurtyki – Ministra Klimatu i Środowiska – celem ustawy o rynku mocy, wzmocnienie stabilności Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, a tym samym zagwarantowanie Polakom bezpieczeństwa energetycznego. Jednocześnie, projekt ma sprzyjać rozwojowi gospodarki, wsparciu przemysłu i ochronie konkurencyjności.
  Nowy sposób naliczania opłaty mocowej będzie premiować stabilny pobór energii i jej zużywanie w godzinach pozaszczytowych oraz pozwoli odbiorcom obniżyć ponoszone przez nich opłaty za energię

  W projekcie nowelizacji ustawy zaakceptowano nową metodę naliczania opłaty mocowej. Rozwiązanie jest odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez przedsiębiorców, zwłaszcza przez tzw. odbiorców energochłonnych. Formuła opiera się na koncepcji uzależnienia stawki opłaty mocowej od profilu zużycia energii. Jest to propozycja uniwersalna, mająca zastosowanie do wszystkich odbiorców.

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga