Aktualnie obserwujemy boom w fotowoltaice. Każdy, kto tylko może, stara się zainstalować w panele słoneczne, aby tylko móc korzystać z opustów, do których będą mieli prawo prosumenci, którzy dołączą swoje instalacje do Sieci jeszcze przed wejście w życie nowych rozwiązań prawnych.
Przypomnijmy jednak, że zagadnienia magazynowania energii ustawodawca zaczął porządkować Ustawą Prawo Energetyczne z lipca 2021 roku, w której to ustawie wprowadzono definicję „magazynu energii” [art. 10k – magazyn energii elektrycznej – instalacja umożliwiająca magazynowanie energii elektrycznej i wprowadzenie jej do sieci elektroenergetycznej] oraz zmieniono definicję „odbiorcy końcowego”, co umożliwiło na wyłączenie z kategorii zużycia końcowego energii zużywanej na potrzeby magazynowania energii [13a) odbiorca końcowy – odbiorcę dokonującego zakupu paliw lub energii na własny użytek; do własnego użytku nie zalicza się energii elektrycznej zakupionej w celu jej magazynowania lub zużycia na potrzeby wytwarzania, przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej oraz paliw gazowych zakupionych w celu ich zużycia na potrzeby przesyłania, dystrybucji, magazynowania paliw gazowych, skraplania gazu ziemnego lub regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego]
Prawo Energetyczne wprowadziło ponadto:
Pierwsza polska fabryka magazynów
Obowiązujący aktualnie system rozliczania prosumentów w żaden rozsądny sposób nie motywował do zakupu magazynów energii. Zwłaszcza prosumentów niedużych. Urządzenia takie były po prostu zbyt drogie – zakup akumulatorów litowo-jonowych o pojemności do 10 kW to wydatek zaczynający się od 9-10 tysięcy złotych. Tym samy zwiększała się wartość instalacji i wydłużał koszt zwrotu inwestycji.
Jak informowaliśmy w naszych publikacjach, zmiana ustawy rozpoczęła szereg nowych procesów i mechanizmów – jednym, z których przewidywaliśmy był wyścig producentów w opracowywanie i wdrożenie do produkcji łatwodostępnych i niedrogich akumulatorów.
Jak donosi PAP, poznańska spółka Pozbud S.A. z Poznania rozpoczęła współpracę z krakowską firmą Elmondis oraz globalną firmą technologiczną „Durapower Holdings PTE LTD” z Singapuru w zakresie uruchomienia w Polsce produkcji baterii litowo-jonowych dostępnych dla przeciętnych klientów.
Pozbud S.A., który zmienia zarówno nazwę jak i strukturę – stanie się spółką-matką holdingu o nazwie Compremum SA – ma już doświadczenie w branży OZE – zarządza elektrownią fotowoltaiczna o mocy około 7 MW. Aktualnie planuje rozbudowę tej farmy do 35 MW.
Podział zadań w holdingu będzie następujący:
Miejmy nadzieję, że holding szybko rozpocznie produkcję, tak aby nowi prosumenci już od połowy przyszłego roku mogli korzystać z tanich magazynów energii.
#fotowoltaika #OZE #magazyny_energii
Źródło: PAP/Pozbud
Foto: pixabay
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.