10 września br. Senat przyjął, z poprawkami, nowelizację Ustawy o OZE (i innych ustaw) przyjętą 12 sierpnia przez Sejm w III czytaniu.
Za przyjęciem nowelizacji wraz z poprawkami Senatu głosowało 94 Senatorów (nikt nie wstrzymał się i nie był przeciw).
Najistotniejszą zmianą, wobec propozycji Sejmu, jest skreślenie art. 2 pozwalającego Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa przekazywać w dzierżawę nieruchomości rolne z Zasobu Własności Rolnej SP spółkom Skarbu Państwa działającym w sektorze ropy naftowej, gazu oraz energii elektrycznej w celu budowy, modernizacji lub rozbudowy urządzeń lub instalacji związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej.
Pozostałych 5 poprawek ma charakter stricte redakcyjny – np. do wyrazu „prosumentowi” dodaje się wyrazy „energii elektrycznej”; do sformułowania „pod warunkiem że operator systemu dystrybucyjnego” dodano „elektroenergetycznego”; wyrazy „Wytwórców energii elektrycznej w małej instalacji” zastąpiono zdaniem „Wytwórców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w małej instalacji” itd.
15 września sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych negatywnie zaopiniowała poprawkę dotyczącą skreślenia art. 2, przyjęła jednocześnie wszystkie pozostałe poprawki Senatu. Głosowanie nad całością nowelizacji odbędzie się w Sejmie w dniu 17 września w godzinach wieczornych. Do odrzucenia poprawki Senatu w sprawie KOWR, gdyż pozostałe Komisja rekomendowała do przyjęcia, potrzebne będzie bezwzględna większość głosów.
Obecna nowelizacja zawiera szereg istotnych zmian w tym:
Źródło: PAP, strony internetowe Sejmu i Senatu RP
Zdjęcie: Photo by Piotr Cierkosz on Unsplash
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.