Pompy ciepła. Krótkie vademecum. Część 1 - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

    Pompy ciepła. Krótkie vademecum. Część 1

    Marek Reszuta, 16.09.2021 r. godz. 13:19

    Czym jest pompa ciepła

    Pompa cieplna jest urządzeniem, które wymusza przepływ ciepła z ośrodka z niższą temperaturą do tego z temperaturą wyższą.
    Tyle suchej i naukowej definicji – dla nas jest to nowoczesne urządzenie, które samo nie tworzy energii cieplnej, ale pobiera je z wody, powietrza lub ziemi i dostarcza do budynku. Źródło energii cieplnej, dzięki któremu właściciel nieruchomości może efektywnie, bezpiecznie, ekologicznie i niezależnie od innych dostawców zapewnić sobie autonomicznie: ogrzewanie, nagrzewanie wody i klimatyzację.

    Rodzaje pomp ciepła
    Jest kilka/-naście klasyfikacji pomp. Jedna z najbardziej skomplikowanych wg mnie zaczyna się od: 1) Gruntowe pompy ciepła (dzielą się na: gruntowo-powietrzne pompy ciepła, glebowo-powietrzne pompy ciepła, skalno-powietrzne pompy ciepła, wodno-powietrzne pompy) itd. Nas nie interesuje dalsza skomplikowana klasyfikacja. Z praktycznego punktu widzenia intersujące są dla nas 4 typy pomp:

    • Pompa gruntowa „skalna”– źródłem ciepła jest skała skorupy ziemskiej. W tym celu wykonuje się odwiert, do którego wprowadzany jest „kolektor pionowy” pobierający ciepło. Niestety, aby efektywnie wykorzystywać ten rodzaj pompy, odwierty muszą być bardzo głębokie.
      Spotkałem się z tezą, że musza osiągać „nawet” 100 m. Niestety, nie do końca jest to prawda. Znam przypadek, gdy wg wstępnych wyliczeń specjalisty geologa na konkretnym terenie konieczny był odwiert nawet ponad 180 m (ale były to dosyć specyficzne warunki geologiczne). Jest to duża wielkość, dlatego rozwiązaniem jest wykonanie kilku odwiertów dających sumarycznie taką samą głębokość.Przypominam, że zgodnie z Ustawą prawo geologiczne i górnicze z dnia 9.06.2011 (z późn. zm. – jednolity tekst Dz. U. z 2021 poz. 1420) odwierty, jako prace geologiczne, wymagają zgody organu geologicznego. 
    • Pompa gruntowa „pozioma” – źródłem ciepła jest grunt. Kolektor gruntowy (wężownica z rur wypełniona niezamarzającym środkiem – roztworem glikolu etylowego lub propylowego) układany jest poziomo pod powierzchnią ziemi, na głębokości poniżej tzw. punktu 0° Polska podzielona jest na kilka stref, w których głębokość tego punktu waha się od 0,8 do 1,4 m, stąd kolektor układany jest odpowiednio na głębokości 1-2 m, przy czym należy przyjąć zasadę, że im głębiej, tym lepiej.

      A jaka powinna być powierzchnia całej instalacji?
      To już zależy od rodzaju gruntu, w którym będzie układany kolektor – wydajność cieplna np. podłoża piaszczystego wacha się w granicach 9 W/m² – 20 W/m² w zależności, czy jest to podłoże suche, czy wilgotne, inne będą wartości dla gliny, ziemi czarnej itd. Należy założyć, że będzie to kilkaset metrów kwadratowych powierzchni, przy czym nie do wykorzystania następnie dla celów rolniczych, ogrodowych itd.

      Odpowiednie wyliczenie, a nie jest proste ustalić z jakim typem gruntu mamy do czynienia, podadzą Państwu eksperci z firm realizujących instalację (np. z naszego katalogu: https://top-oze.pl/znajdz-wykonawce/).

    • Pompa wodna – źródłem ciepła jest woda. Może to być podziemny ciek wodny, o ile jest duży, jednakże ta technologia może być nieopłacalna z uwagi na zamulanie się i zatykanie wymiennika ciepła, konieczność czyszczenia, stosowania dodatkowych wymienników lub filtrów itd.

      Inną możliwością jest wykorzystanie dwóch studni głębinowych – z jednej z nich, pobierana będzie woda i odzyskiwane z niej ciepło, do drugiej odprowadzana będzie schłodzona woda. Najefektywniejszym wykorzystaniem pompy wodnej jest wykorzystanie rzeki lub innego zbiornika wodnego (staw, jezioro). Jest to metoda najefektywniejsza i najtańsza. Warto zwrócić uwagę, że efektywność pomp wodnych jest tym wyższa im niższa jest temperatura czynnika grzewczego. Te typy pomp polecane są dla obiektów o dużym zapotrzebowaniu cieplnym.

    • Pompa powietrzna – źródłem ciepła jest powietrze uzyskane na zewnątrz budynku. Najpopularniejsza obecnie forma pomy cieplnej, składająca się z kilku urządzeń, które umożliwiają pobranie powietrza, odebrania od niego energii i przekazania ciepła albo do wewnątrz, albo do obiegu grzewczego w budynku i/lub zbiornika z gorącą wodą.

    W kolejnym odcinku – między innymi wady i zalety poszczególnych typów pomp

    Źródło: „senivpetro” z serwisu ru.freepik.com

    Udostępnij w mediach społecznościowych:
    Polecamy także

    © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
    Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.

      Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

      Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

      ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

      Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

      Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

      Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
      Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

      Rodzaj użytkownika:
      Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

      Kiedy planujesz instalację?
      TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

      W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

      Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

      TOP-OZE.pl - o Nas
      Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
      Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
       
      Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
      Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
      Kontakt

      Marketing Relacji Sp. z o.o.
      ul. Mangalia 4, lok. 206
      02-758 Warszawa
      NIP 9512275561

      Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

      Realizacja: Bazinga