Polacy chcą instalacji inteligentnych liczników - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Polacy chcą instalacji inteligentnych liczników

  Artur Pokorski, 27.08.2021 r. godz. 16:43

  Z badania przeprowadzonego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska wynika, że większość respondentów chce instalacji inteligentnych liczników w sowich domach. Sondaż został przeprowadzony w związku z wejściem w życie tzw. ustawy licznikowej, która umożliwi wymianę tradycyjnych liczników na te inteligentne ze zdalnym odczytem.

  OZE  

  „Aby poznać rzeczywisty stan wiedzy oraz opinię Polaków o inteligentnych licznikach i na tej podstawie ‘uszyć’ na miarę społecznych oczekiwań kampanię informacyjno-edukacyjną, na zlecenie MKiŚ zostało przeprowadzone wiosną tego roku, ogólnopolskie badanie opinii publicznej. Dotyczyło ono poziomu akceptacji obywateli dla automatyzacji oraz informatyzacji systemu elektroenergetycznego w Polsce” – czytamy na stronie resortu.

  Badanie zostało przeprowadzone w odpowiedzi na wejście w życie ustawy licznikowej. To – jak podaje ministerstwo – jedna z największych zmian w krajowym prawie energetycznym w ostatnim czasie. Jej zapisy umożliwiają odbiorcom korzystanie z inteligentnych liczników ze zdalnym odczytem. Te mają zostać zamontowane do 2028 roku w co najmniej 80% gospodarstw domowych.

  Jak Polacy podchodzą do rozwoju cyfryzacji energetyki? Wyniki badania dowodzą, że panuje ogólne przekonanie o słuszności zmian. Zwolennikami powstania inteligentnych sieci energetycznych okazało się 86% pytanych (z próby społecznej) oraz 92% (internautów). Idzie za tym przyzwolenie społeczne na realizację inwestycji elektroenergetycznych na terenie gmin. Prawie 80% z nich jest za obraniem takiego kursu, który w obliczu zmian jest nieunikniony.

  Z praktycznego punktu widzenia inteligentne liczniki będą bardzo przydatne w kontroli wydatków na energię. Prawie połowa Polaków (43% wskazań w próbie społecznej stosunku do 66% w grupie internautów) deklaruje monitorowanie zużycia prądu. „Instalacja inteligentnych liczników da odbiorcom energii możliwość łatwiejszego, skutecznego i aktualnego weryfikowania poboru energii  i kształtowania go, a tym samym realnie wpłynie na obniżenie domowych wydatków” – twierdzą przedstawiciele resortu.

  Taki licznik będzie miał funkcję zdalnego odczytu bez wizyty inkasenta. Inne dobre strony tego rozwiązania to opłata za rzeczywiste zużycie i możliwość stałego kontrolowania stanu licznika.

  Generalnie wśród większości nie ma obaw związanych z wprowadzeniem nowej technologii w tym zakresie. Niektórzy jednak martwią się, że może dochodzić do awarii systemu oraz wzrostu rachunków. Polacy chcą dowiedzieć się jak będzie wyglądała kwestia bezpieczeństwa użytkowania, jakie korzyści przyniesie wymiana oraz z jaki kosztami będzie się to wiązało.

  Resort zapowiada, że będzie edukować odbiorców w tym zakresie. „Uczestnicy wywiadu jakościowego ocenili, że odpowiedzią na potrzebę informacyjną w tym obszarze, byłaby kampania edukacyjna, dotycząca wprowadzania liczników. Stąd też, inicjatywa Ministerstwa Klimatu i Środowiska – projekt pn. Inteligentnie w energetyce. Wsparcie budowy inteligentnej sieci energetycznej w Polsce” – czytamy.

  – Dostrzegamy konieczność prowadzenia dwutorowo wzajemnie dopełniających się działań. Z jednej strony, pracujemy nad nowelizacją prawa energetycznego w kierunku innowacji i aktywizacji odbiorcy energii oraz nad pakietem stosownych rozporządzeń wykonawczych dla wchodzących w życie, ustawowych zmian. Z drugiej, odpowiadamy na społeczną potrzebę zapoznania Polaków z procesem wymiany liczników oraz z samym urządzeniem, jakim jest licznik z funkcją zdalnego odczytu – zapewniał minister Michał Kurtyka.

  Badanie zostało przeprowadzone poprzez wywiad telefoniczny, a także wywiad grupowy w Internecie. Sondaż został przeprowadzony wśród reprezentatywnej próby 1033 dorosłych, którzy płacą rachunki za prąd.

   

  Fot.: pixabay.com

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga