PKN Orlen ogłosił przetarg na instalację mikroinstalacji fotowoltaicznych na wiatach i dachach 30 swoich stacji paliw. Mowa o punktach rozlokowanych w różnych regionach Polski. Oferty można składać do 27 Września br.
PKN Orlen ogłosił przetarg na instalację mikroinstalacji fotowoltaicznych na wiatach i dachach 30 swoich stacji paliw. Mowa o punktach rozlokowanych w różnych regionach Polski. Oferty można składać do 27 Września br.
Z dokumentacji Orlenu wynika, że instalacja mikroinstalacji ma być realizowana w formule EPC, począwszy od zaprojektowania i przygotowania dokumentacji wykonawczej, poprzez dostawę i montaż, aż po uruchomienie oraz odbiór, dozór i serwis techniczny.
Czym jest formuła EPC? To umowa w ramach, której wykonawca jest zobligowany do dostarczenia gotowego produktu. Jest to tzw. inwestycja pod klucz. Wszystko odbywa się – rzecz jasna – zgodnie z prawem i określonymi wymogami technicznymi.
Panele PV pojawią się na obiektach Orlenu w kilku częściach kraju. „Stacje paliw, na których będą budowane mikroinstalacje fotowoltaiczne zlokalizowane są w trzech regionach: Polsce Zachodniej – 4 stacje, Polsce Południowej – 10 stacji oraz Polsce Centralnej – 16 stacji” – czytamy.
Oferenci mogą ubiegać się o wykonanie zlecenia na wszystkich wyznaczonych stacjach z danego regionu, dwóch, albo wszystkich trzech. Orlen wymaga przeprowadzenia wizji lokalnej przez wybrane w procesie rekrutacji firmy, które pozytywnie przejdą ocenę formalną i techniczną. Celem takiego spotkania ma być ustalenie przez potencjalnego wykonawcę określenie rzeczywistego zakresu robót oraz wykonanie potrzebnych ekspertyz.
„Projektowane mikroinstalacje powinny wykorzystywać dostępną powierzchnię na dachach budynków i wiat w możliwie najbardziej optymalny sposób, aby uzyskać jak największą moc mikroinstalacji fotowoltaicznej PV” – wyjaśnił PKN Orlen.
Już w 2016 roku Orlen w ramach projektu pilotażowego zainstalował panele PV na 11 stacjach m.in. w Płocku, Gdańsku, Gdyni, Wrocławiu, Sandomierzu, Radomiu i Bielsku-Białej. Z kolei w ubiegłym roku podległa spółka Orlen Projekt zamontowała na budynku w Płocku, sąsiadującym z główną swą siedzibą. Kolejne dwie instalacje mają pojawić się na budynkach innej spółki zależnej Orlen Aviation, mającą siedzibę w Warszawie. Celem inwestycji jest zmniejszenie opłat za kupno energii elektrycznej i ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Działania wpisują się w strategię Orlen2030, wedle której koncern ma rozwijać się w oparciu o źródła zero i niskoemisyjne. Do 2050 roku Orlen deklaruje osiągnięcie neutralności emisyjnej. Koncern zapowiada, że przez kolejnych dziewięć lat zainwestuje w sumie 25 mld zł w redukcję oddziaływania na środowisko.
Źródło: Orlen, TOP-OZE.pl, PAP
Fot.: Orlen
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.