PILNE! Senat odrzucił nowelizację proponowaną przez Sejmu. Nowe propozycje zmian dla fotowoltaiki: elektroprosumenci zamiast prosumentów - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  PILNE! Senat odrzucił nowelizację proponowaną przez Sejmu. Nowe propozycje zmian dla fotowoltaiki: elektroprosumenci zamiast prosumentów

  Marek Reszuta, 26.11.2021 r. godz. 13:16

  W dniu dzisiejszym –  26 listopada – Senat odrzucił sejmową nowelizację ustawy o OZE, która między innymi wprowadzała nowy system rozliczeń dla prosumentów. O takiej możliwości pisaliśmy w naszym artykule „Komisja Senatu za odrzuceniem w całości nowelizacji ustawy o OZE!”.

  Senat przyjął jednocześnie własny projekt nowelizacji Ustawy o OZE!

   

  Co możemy znaleźć w tym projekcie? Przede wszystkim projekt wprowadza nową definicję – elektroprosumenta. W bardzo dużym skrócie elektroprosument to prosument, który magazynuje wyprodukowaną przez siebie energię.

  Co bardzo istotne – aby być uznanym za energoprosumenta (dowolnej kategorii, o czym niżej), produkcja przez niego energii elektrycznej nie może być głównym przedmiotem jego działalności gospodarczej  („pod warunkiem że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, nie stanowi to przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej”)

   

  Projekt zakłada funkcjonowanie 3-ech rodzajów energoprosumentów:

  • energoprosument – „odbiorca wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji, mikroinstalacji wyposażonej w magazyn energii lub instalacji magazynującej energię i oddającą energię w dowolnym momencie”
  • energoprosument zbiorowy – „odbiorca wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji lub małej instalacji przyłączonych do jednej sieci dystrybucyjnej za pośrednictwem wewnętrznej instalacji elektrycznej budynku wielolokalowego lub grupy takich budynków”
  • elektroprosument wirtualny – „odbiorca wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby, bez względu na lokalizację, w instalacji odnawialnego źródła energii przyłączonej do jednej lub wielu sieci dystrybucyjnych w innym miejscu aniżeli miejsce lub miejsca dostarczania energii elektrycznej do tego odbiorcy, która jednocześnie nie jest przyłączona do sieci dystrybucyjnej za pośrednictwem wewnętrznej instalacji elektrycznej budynku wielolokalowego”

   

  Zgodnie z propozycjami, energoprosument dokonywałby rozliczenia energii elektrycznej wprowadzonej do sieci wobec ilości energii pobrane z tej sieci w stosunku ilościowym lub w rozliczeniu pieniężnym na podstawie umowy pomiędzy elektroprosumentem a sprzedawcą. Jeśli nie będzie takiego uzgodnienia, wówczas stosowane miałoby być rozliczenie energii wprowadzonej do sieci w stosunku 1:1.

  Stawki opłat za usługi dystrybucji dla elektroprosumentów lub elektroprosumentów zbiorowych, jeśli instalacja wytwórcza wyposażona będzie w magazyn energii (przy założeniach, że jest to energia na potrzeby własne i nie związane z wykonywaną działalnością gospodarczą) byłyby obniżone o 30% w stosunku do wysokości stawek opłat wynikających z zatwierdzonej przez Prezesa URE taryfy operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego

   

  Najważniejsze z punktu widzenia nowych (energo)prosumentów  – energoprosument (w tym zbiorowy), który wprowadziłby energię elektryczną ze swojej instalacji do połowy 2022 roku, będzie mógł korzystać z dotychczasowego systemu rozlicznia przez okres 15 lat od dnia pierwszego wprowadzenia energii elektrycznej do systemu elektroenergetycznego. Projektodawcy dają też możliwość przejścia na nowy sposób rozliczania – energoprosument (i zbiorowy) będą mogli złożyć pisemne oświadczenie do sprzedawcy o przejściu na nowe zasady rozliczeń nie później niż na 21 dni przed początkiem kolejnego kwartału.

  Nowelizacja ustawy miałaby wejść w życie w drugiej połowie 2022 roku.

   

  Czekamy teraz na krok Sejmu! Aby przyjąć odrzucony przez Senat projekt, w Sejmie musi za nim głosować większość bezwzględna. Przy konsolidacji opozycji, może to być trudne.

   

  #fotowoltaika #OZE

  Źródło: strony i media sejmowe oraz senackie

  Foto: własne

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga