Rozmowa z Michałem Zadrożnym, ekspertem w zakresie technologii OZE i członkiem zarządu w spółce Sun Energy Solutions.
Skąd się wzięło to ogromne zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi w Polsce?
Na dynamikę wzrostu instalacji fotowoltaicznych w Polsce ma wpływ kilka czynników. Rosnące ceny energii, które na tle innych krajów UE są dość niskie. Obecny system opustów jest również bardzo korzystny dla prosumentów i wizja jego radykalnej modyfikacji pomaga podjąć decyzję niezdecydowanym. Kolejnym czynnikiem zachęcającym do wytwarzania własnej energii ze słońca są programy dofinansowań takie jak “Mój Prąd” i “Ulga termomodernizacyjna”. Pomimo iż ceny paneli na przestrzeni kilku lat nieco spadły, to aktualnie obserwujemy wzrost kosztów surowca-krzemu. Tylko na przestrzeni roku średnie koszty transportu paneli w UE wzrosły o 400%.
Czy nowelizacja ustawy o OZE może wpłynąć na zahamowanie dynamiki sprzedaży fotowoltaiki?
Likwidacja opustów w systemie 1:0,8 lub 1:,07 może wyraźnie wyhamować rynek fotowoltaiki. Przy braku możliwości odbierania swoich nadwyżek energii w czasie braku własnej produkcji optymalnym rozwiązaniem jest posiadanie własnego magazynu energii. Z optymizmem więc należy patrzeć na projekt wdrożenia systemu dofinansowań mogących zrefundować koszty baterii w granicach 25%-50%. Jest to jednak perspektywa najbliższego roku i na dzień dzisiejszy nie ma jednoznacznej deklaracji rządzących w tym zakresie.
Czy większość polskich konsumentów byłoby skłonnych do inwestycji w OZE wyłącznie z powodów klimatycznych?
Wbrew pozorom świadomość ekologiczna wśród polskich konsumentów stale rośnie. Coraz więcej firm chce być ekologiczne i inwestując w OZE wyżej przedkładają aspekt środowiskowy, nad faktyczne korzyści finansowe dla firmy. Niektórzy inwestując w fotowoltaikę i magazyny energii chcą zminimalizować do zera pobieranie energii z sieci dystrybucyjnej i tym samym mieć jak najmniej wspólnego z energetyką węglową.
Na co warto zwrócić uwagę przed inwestycją w fotowoltaikę?
Aktualnie konsumenci oczekują od sprzedawcy instalacji fotowoltaicznej wysokiej jakości paneli z listy Tier 1 oraz kompleksowej realizacji zamówienia. Wobec powyższego większe zaufanie będzie wzbudzała firma która ma zarówno własny magazyn komponentów z polskiej dystrybucji, jak również własne zespoły instalatorów. Ponadto montaż powinien być wykonywany przez uprawnione osoby. Dobrze jest mieć na uwadze, że nawet najlepszych fachowiec może się również pomylić, więc warto dopytać przedstawiciela handlowego, czy firma którą reprezentuje posiada dodatkową polisę ubezpieczeniową.
Czy faktycznie panele fotowoltaiczne każdemu mogą się opłacić?
Darmowa produkcja prądu z niewyczerpanego źródła zawsze się opłaci, dlatego przy fotowoltaice z reguły rozpatruje się głównie czas zwrotu inwestycji. Aktualnie na rynku nie ma większego problemu z osiągnięciem pełnego zwrotu kosztów w przeciągu 5-5,5 roku dla instalacji dobrej klasy. W przypadku pompy ciepła czas ten jest dłuższy. Przy połączeniu obydwu technologii i niewielkiej zmianie nawyków korzystania z urządzeń elektrycznych, oszczędności można zauważyć dość szybko.
Źródło: canva.com
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.