Panele fotowoltaiczne mają bardzo różne, często niezbadane jeszcze do końca, oddziaływania na otaczającą je przestrzeń. Jak już pisaliśmy na naszym portalu w artykule Nieoczekiwane zastosowanie fotowoltaiki, okazuje się, że panele mogą pozytywnie wpływać na rozwój roślin, zwiększając urodzaj owoców i roślin.
Jesienią obecnego roku w Kalifornii rozpocznie się projekt mający na celu zbadanie, czy panele mogą być wykorzystane w projektach o wiele szerszych niż tylko pozyskiwanie energii elektrycznej.
Projekt realizowany będzie przez Uniwersytet Kalifornijski wraz ze spółką Solar AquaGrid i będzie polegał na ustaleniu wpływu „zakrycia” panelami fotowoltaicznymi kanałów wodnych oraz innej infrastruktury wodociągowej w stanie Kalifornia. Zakończy się w 2024 roku.
Zgodnie ze wstępnymi wyliczeniami, wykorzystanie dla celów fotowoltaicznych powierzchni infrastruktury wodociągowej o wielkości 4 tysięcy mil może pozwolić na pozyskanie 13 GW mocy rocznie. Jest to połowa mocy niezbędna do osiągnięcia przez stan Kalifornia zaplanowanej do roku 2030 redukcji CO2 o 40%.
Jest to znaczna ilość energii elektrycznej, jednakże głównym celem eksperymentu jest sprawdzenie w jaki sposób osłona fotowoltaiczna nad kanałami pozwoli na zmniejszenie się parowania wody, tym samym zapobiegając jej zużyciu, ograniczając przy tym terytoria, które nie będą wykorzystane na farmy fotowoltaiczne i będzie można je wykorzystać do innych celów, na przykład rolniczych. Tym samym zbadany zostanie zrównoważony i zsynchronizowany układ wodno-słoneczny.
Jak wyjaśniają badacze, przy ocieplaniu się klimatu, musimy poszukiwać takich rozwiązań, które będą chronić zasoby wodne pozyskując przy tym darmową energię. Dodatkowo pozytywnie wpływając na klimat pod kątem ograniczania redukcji CO2.
Podobne badania realizowane są obecnie przez ośrodki badawcze w Indiach, gdzie z uwagi na zmiany klimatyczne dochodzi do pustynnienia terenów rolnych.
Naszym zdaniem jest to bardzo ciekawe i ważne doświadczenie stąd będziemy z uwagą je śledzić i informować na naszym portalu o wynikach.
#OZE #fotowoltaika #innowacje
Źródło: Solar AquaGrid
Foto: Solar AquaGrid
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.