Oszczędzanie na klimatyzacji z wykorzystaniem pomp ciepła - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Oszczędzanie na klimatyzacji z wykorzystaniem pomp ciepła

  Marek Reszuta, 16.09.2021 r. godz. 13:37

  Budując dom, jedną z pierwszych spraw, którą rozpatrujemy w procesie projektowania jest system ogrzewania budynku. W naszym chłodnym klimacie jest to podejście jak najbardziej naturalne, ale coraz częściej, właśnie z powodu ocieplenia klimatu, bardzo wysokich temperatur w okresie letnim, decydujemy się na instalację klimatyzacji.

  Oczywiście zainstalowanie obu systemów – grzewczego i chłodzącego – podwaja koszty.
  Jest jednak rozwiązanie lepsze, a przy tym ekologiczne – instalacja pompy ciepła, która realizuje zadania trzech różnych urządzeń: systemu grzewczego, kotła do podgrzewana wody i klimatyzatora!

  Chłodzenie pasywne i aktywne
  Aktualnie na rynku są do nabycia dwa typy pomp ciepła – z chłodzeniem aktywnym i chłodzeniem pasywnym. Zacznijmy od tego ostatniego, który jest rozwiązaniem charakteryzującym się niskim zużyciem energii elektrycznej, a tym samym niskimi kosztami eksploatacji pompy ciepła.

  Chłodzenie pasywne
  możliwe jest do stosowania w pompach typu glikol-woda oraz woda-woda, nie stosuje się tego typu chłodzenia w pompach typu powietrze-woda. Istotą tego typu instalacji jest krążący w systemie grzewczym nośnik ciepła (najczęściej glikol), który pochłania ciepło z otoczenia i przekazuje je do elementu systemu pompy ciepła zwanego „źródłem ciepła” np. do kolektora gruntowego (szczegóły dotyczące pracy pomp ciepła znajdziecie Państwo w naszym materiale „Pompy ciepła. Małe Vademecum”). Sprężarki w tym trybie nie włączają się, pracują tylko pompy obiegowe przenoszące nośnik ciepła, co ogranicza zużycie energii (mocno upraszczając – pompa ciepła w tym trybie nie włącza się – włączana jest wyłącznie w trybie podgrzewania wody).

  W instalacjach chłodzenia pasywnego stosowane są m.in. ogrzewanie rurowe podłogowe, ścienne i sufitowe, klimakonwektory, kasetony sufitowe itd. każde z tych rozwiązań ma swoje wady, zalety i uwarunkowania (np. w przypadku systemu podłogowego należy zadbać o to, aby rury były płytko pod posadzką, ale też konieczne jest stosowanie w systemach podłogowych, ściennych i sufitowych dodatkowo czujników wilgoci itd.). Stąd przy wyborze systemu należy skonsultować wszystkie warunki techniczne z dostawcą pomp.

  Chłodzenie aktywne
  W przypadku aktywnej pompy ciepła wykorzystywany jest kompresor, zaś funkcje pompy ciepła (zaworów, parownika, skraplacza) są odwrócone. Ciepło z pomieszczenia „siłowo” kierowane jest do „źródła ciepła”, czyli np. do kolektora gruntowego. Z uwagi na zastosowanie kompresora, efektywność chłodzenia aktywnego może być nawet 4-krotnie większa niż chłodzenia pasywnego.

  Warto zauważyć, że w niektórych typach pomp pochłonięte z pomieszczeń ciepło może być następnie wykorzystane do wytwarzania ciepłej wody lub na przykład do podgrzewania basenu! Tym samym pompę ciepła można wykorzystać do kolejnego jeszcze zadania , zwiększając efektywność jego wykorzystania!

  W chłodzeniu aktywnym stosowane są typy pomp powietrze-woda. W tym wypadku następuje zmiana kierunku ruchu czynnika grzewczego – kompresor przenosi nadmiar ciepła poza pomieszczenie.

  Zainteresowanych nabyciem pomp ciepła zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki wiarygodnych i sprawdzonych firm z branży OZE: Top-Oze » Wybierz TOP Wykonawcę w Twojej okolicy!

   Źródło zdjęcia:  „senivpetro” z serwisu ru.freepik.com

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga