Budując dom, jedną z pierwszych spraw, którą rozpatrujemy w procesie projektowania jest system ogrzewania budynku. W naszym chłodnym klimacie jest to podejście jak najbardziej naturalne, ale coraz częściej, właśnie z powodu ocieplenia klimatu, bardzo wysokich temperatur w okresie letnim, decydujemy się na instalację klimatyzacji.
Oczywiście zainstalowanie obu systemów – grzewczego i chłodzącego – podwaja koszty.
Jest jednak rozwiązanie lepsze, a przy tym ekologiczne – instalacja pompy ciepła, która realizuje zadania trzech różnych urządzeń: systemu grzewczego, kotła do podgrzewana wody i klimatyzatora!
Chłodzenie pasywne i aktywne
Aktualnie na rynku są do nabycia dwa typy pomp ciepła – z chłodzeniem aktywnym i chłodzeniem pasywnym. Zacznijmy od tego ostatniego, który jest rozwiązaniem charakteryzującym się niskim zużyciem energii elektrycznej, a tym samym niskimi kosztami eksploatacji pompy ciepła.
Chłodzenie pasywne
możliwe jest do stosowania w pompach typu glikol-woda oraz woda-woda, nie stosuje się tego typu chłodzenia w pompach typu powietrze-woda. Istotą tego typu instalacji jest krążący w systemie grzewczym nośnik ciepła (najczęściej glikol), który pochłania ciepło z otoczenia i przekazuje je do elementu systemu pompy ciepła zwanego „źródłem ciepła” np. do kolektora gruntowego (szczegóły dotyczące pracy pomp ciepła znajdziecie Państwo w naszym materiale „Pompy ciepła. Małe Vademecum”). Sprężarki w tym trybie nie włączają się, pracują tylko pompy obiegowe przenoszące nośnik ciepła, co ogranicza zużycie energii (mocno upraszczając – pompa ciepła w tym trybie nie włącza się – włączana jest wyłącznie w trybie podgrzewania wody).
W instalacjach chłodzenia pasywnego stosowane są m.in. ogrzewanie rurowe podłogowe, ścienne i sufitowe, klimakonwektory, kasetony sufitowe itd. każde z tych rozwiązań ma swoje wady, zalety i uwarunkowania (np. w przypadku systemu podłogowego należy zadbać o to, aby rury były płytko pod posadzką, ale też konieczne jest stosowanie w systemach podłogowych, ściennych i sufitowych dodatkowo czujników wilgoci itd.). Stąd przy wyborze systemu należy skonsultować wszystkie warunki techniczne z dostawcą pomp.
Chłodzenie aktywne
W przypadku aktywnej pompy ciepła wykorzystywany jest kompresor, zaś funkcje pompy ciepła (zaworów, parownika, skraplacza) są odwrócone. Ciepło z pomieszczenia „siłowo” kierowane jest do „źródła ciepła”, czyli np. do kolektora gruntowego. Z uwagi na zastosowanie kompresora, efektywność chłodzenia aktywnego może być nawet 4-krotnie większa niż chłodzenia pasywnego.
Warto zauważyć, że w niektórych typach pomp pochłonięte z pomieszczeń ciepło może być następnie wykorzystane do wytwarzania ciepłej wody lub na przykład do podgrzewania basenu! Tym samym pompę ciepła można wykorzystać do kolejnego jeszcze zadania , zwiększając efektywność jego wykorzystania!
W chłodzeniu aktywnym stosowane są typy pomp powietrze-woda. W tym wypadku następuje zmiana kierunku ruchu czynnika grzewczego – kompresor przenosi nadmiar ciepła poza pomieszczenie.
Zainteresowanych nabyciem pomp ciepła zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki wiarygodnych i sprawdzonych firm z branży OZE: Top-Oze » Wybierz TOP Wykonawcę w Twojej okolicy!
Źródło zdjęcia: „senivpetro” z serwisu ru.freepik.com
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.