Ogrzewanie pompą ciepła na jachtach – ekologiczność i wydajność w jednym - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Ogrzewanie pompą ciepła na jachtach – ekologiczność i wydajność w jednym

  Paulina Molenda, 06.11.2023 r. godz. 20:50

  Pompy ciepła to coraz popularniejsze rozwiązanie w dziedzinie ogrzewania, ze względu na swoją wydajność i przyjazność dla środowiska. Okazuje się, że mogą być również doskonałą opcją dla właścicieli jachtów. Choć na morzu warunki bywają trudniejsze, a lokalizacja jachtu się zmienia, to pompy ciepła mogą spełniać swoją rolę skutecznie.

  Ogrzewanie pompą ciepła na jachtach

  Warto zaznaczyć, że na jachtach można znaleźć różne rodzaje pomp ciepła, dostosowane do specyficznych potrzeb i warunków. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są odwrócone klimatyzatory, które służą do podgrzewania powietrza w kabinach. Oprócz tego, pompy ciepła mogą być używane do wsparcia systemów centralnego ogrzewania na jachtach. Mniej powszechne, ale również istniejące, jest wykorzystanie pomp ciepła do podgrzewania wody użytkowej. W tym przypadku, kolektory słoneczne mogą stanowić ekologiczną alternatywę, ale sprawdzają się przede wszystkim w cieplejszych rejonach i w okresie letnim.

  Na jachtach można spotkać dwa główne rodzaje pomp ciepła: te wykorzystujące wodę morską lub powietrze jako czynnik zewnętrzny. Pompy ciepła woda/woda działają podobnie do gruntowych pomp ciepła, pobierając ciepło z wody morskiej. Można je zamontować pod jachtem, gdzie znajduje się pompa głębinowa lub na samym jachcie. Pompa ta korzysta z rur ssących i wylotów zrzutowych, aby przekazać ciepło do systemu HVAC (ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji).

  W przypadku pomp ciepła powietrze/woda pobieranie ciepła odbywa się powyżej powierzchni wody. W obu przypadkach kluczową rolę odgrywają sprężarki i wymienniki ciepła, które pozwalają przekształcić niskotemperaturowe źródło ciepła w ciepło o wyższej temperaturze, które może być rozprowadzane w jachcie.

  Skuteczność pomp ciepła na jachtach zależy od temperatury wody morskiej. Najlepiej działają, gdy temperatura wody przekracza 4,4°C, ale nadal mogą oferować korzystne efekty przy niższych temperaturach. Warto zaznaczyć, że pompy ciepła mogą nie tylko ogrzewać jachty, ale także chłodzić powietrze, co może być przydatne podczas upalnych dni.

  Jachtowe pompy ciepła często pracują na napięciu 12V i są zasilane prądem stałym, co czyni akumulatory litowo-jonowe idealnym źródłem energii. Dzięki temu system może działać nawet przez całą noc, nie wymagając użycia generatora. Niektóre pompy ciepła wykorzystują sprężarki i wentylatory o regulowanej prędkości, co sprawia, że są ciche, wydajne i trwałe. Dodatkowo, są bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjne grzejniki, ponieważ nie emitują szkodliwych gazów ani zapachów.

  Współczesne jachty często wyposażone są także w panele fotowoltaiczne, które dodatkowo zwiększają efektywność i opłacalność pomp ciepła. To trend analogiczny do tego, który obserwujemy w budynkach na lądzie.

   

  Źródło: Globenergia / Koło Naukowe Nova Energia, AGH

  #OZE #Pompaciepła #Fotowoltaika #PV

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga