Niemal miliard złotych na elektroenergetyczne autostrady na Dolnym Śląsku - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Niemal miliard złotych na elektroenergetyczne autostrady na Dolnym Śląsku

  Justyna Madan, 31.08.2021 r. godz. 17:41

  Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. zapowiedziały, że do 2030 roku gotowa będzie nowoczesna sieć elektroenergetycznych autostrad w regionie dolnośląskim. Na ten cel przeznaczone zostanie ok. 980 mln zł. Po zakończeniu inwestycji powstanie nowoczesny układ zasilania południowo-zachodniej Polski.

  OZE  

  Aż 3 miliony odbiorców na Dolnym Śląsku będzie miało zapewnioną energię, jest to również jeden z punktów utrzymania szybkiego tempa rozwoju regionu. – Stabilny i harmonijny rozwój województwa uzależniony jest w znacznej mierze od zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną. Dlatego też, obserwując trendy, projektujemy infrastrukturę przesyłową niezbędną do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego na obszarze całego regionu w nadchodzących dekadach – wyjaśnia Włodzimierz Mucha, wiceprezes PSE S.A.

  Nowy program PSE jest kontynuacją działań, których celem jest zastąpienie przestarzałych i przeciążonych linii elektroenergetycznych nowoczesną i wydajną siecią przesyłową. A wszystko po to, aby sprostać rekordowemu zapotrzebowaniu na energię w tym regionie. Do tej pory Polskie Sieci Energetyczne zainwestowały na rozbudowę elektroenergetycznej infrastruktury przesyłowej Dolnego Śląska 1 mld 212 mln zł.

  Jak podaje PSE „od ubiegłego roku działa już nowy odcinek linii 400 kV Mikułowa-Czarna, stanowiący wysokosprawne połączenie pomiędzy stacjami w okolicach Zgorzelca i Lubina. Zastąpił on pierwszą linię w Polsce pracującą na napięciu 400 kV, zbudowaną jeszcze w 1963 r. Do użytku oddano też połączenie Czarna-Pasikurowice (o napięciu 400 kV) łączące stacje w okolicach Lubina i Wrocławia.”

  Nowe instalacje mają już za sobą próby napięciowe i obciążeniowe, które przeszły pozytywnie. Okazuje się, że są bardziej odporne na warunki atmosferyczne, pracę w upałach i przy okazji bardziej efektywne. Dla obu przedsięwzięć liniowych oraz rozbudowy i modernizacji obsługujących je stacji najwyższych napięć PSE pozyskało 380 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

  – To kolejne inwestycje w regionie, zakończone zgodnie z przyjętym planem rozbudowy i modernizacji Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Dzięki nowemu połączeniu zwiększymy bezpieczeństwo dostaw energii do mieszkańców Dolnego Śląska, a także poprawimy transgraniczne zdolności przesyłowe z Niemcami, Czechami i Słowacją – mówi Włodzimierz Mucha.

  Nowa sieć przesyłowa poprawi też warunki wyprowadzenia mocy z Elektrowni Turów po jej rozbudowie o nowy blok o mocy 480 MW. Dla inwestycji PSE pozyskały już decyzję środowiskową i pierwszą decyzję lokalizacyjną. Oddanie do eksploatacji nowej infrastruktury przesyłowej zaplanowano na 2025 r. Przewidywany koszt tego projektu to blisko 400 mln zł.

  Źródło: PSE / PAP

  Udostępnij w mediach społecznościowych:
  Polecamy także

  © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga