Państwowe instytucje starają się wspierać finansowo realizacje określonych zadań przez członków społeczeństwa zwłaszcza jeśli wiążą się one z wprowadzeniem korzystnych zmian dla dobra ogółu. Odbijającym się głośno tematem od ostatnich kilku lat jest ekologia i wszelkie związane z nią elementy jak odnawialne źródła energii, magazynowanie energii, elektromobilność, czy recykling.
Jako państwo członkowskie Unii Europejskiej jesteśmy zobowiązani do wywiązywania się z pewnych celów przez nią ustanawianych, w tym dotyczących środowiska. Państwo bowiem oferuje benefity w postaci dofinansowań dla podmiotów spełniających określone kryteria programowe, motywując tym samym społeczeństwo do wprowadzania modernizacji przybliżających kraj do wypełnienia deklarowanych przedsięwzięć.
W Polsce znane są już programy Moje Ciepło, Mój Prąd, czy też Czyste Powietrze, jednak występujące w ramach nich dofinansowania skierowane są jedynie dla właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych, przez co posiadacze lokali mieszkalnych w wielorodzinnym budownictwie są w pewnym sensie pomijani i dyskryminowani. Szansą na zlikwidowanie tej dysproporcji jest nowy program Ciepłe Mieszkanie.
Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) deklaruje, że już w drugiej połowie roku zostanie ogłoszony całkowicie nowy program Ciepłe Mieszkanie, którego grupę docelową będą stanowić właściciele i współwłaściciele mieszkań zlokalizowanych w budynkach zarządzanych przez spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe. Uzyskane dopłaty dedykowane są przeprowadzeniu ich termomodernizacji, np. poprzez wymianę nieefektywnych i nieekologicznych źródeł ciepła, zastępując je pompą ciepła, kotłem na pellet lub gazowym kondensacyjnym. Ponadto w ramach programu można uzyskać środki na wykonanie instalacji centralnego ogrzewania (c.o.) oraz ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (tzw. rekuperacja), dokumentacji projektowej, a także wymianę okien i drzwi w lokalu.
Wysokość przyznanych środków z programu Ciepłe Mieszkanie będzie uzależniona od wysokości dochodów wnioskodawcy. Zgodnie z dotychczas przekazanymi informacjami projekt zakłada maksymalny poziom dopłaty na poziomie 90% , jednak przewiduje on trzy poziomy dofinansowania:
Program uwzględnia podwyżkę kwoty dofinansowania o 5% dla termomodernizacji przeprowadzanych na terenie miejscowości zlokalizowanych na liście najbardziej zanieczyszczonych w Polsce gmin.
„Na razie dofinansowany będzie zakup pomp ciepła typu powietrze-powietrze oraz woda-powietrze, ale kiedy do programu dopuścimy wspólnoty mieszkaniowe, bo takie są plany, będziemy rozmawiać o dodatkowych elementach podlegających finansowaniu.” – informuje Paweł Mirowski.
Program Ciepłe Mieszkanie jest obecnie na etapie przechodzenia procesu zatwierdzenia przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po uzyskaniu akceptacji zostanie określona konkretna data rozpoczęcia programu oraz uruchomienia pierwszego naboru wniosków i ostateczne oferowane w jego ramach kwoty finansowania. Pula środków przeznaczonych na wypełnienie Ciepłego Mieszkania zostanie udostępniona Wojewódzkim Funduszom Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), stąd należy spodziewać się, ze nabór wniosków dla gmin będzie realizowany przez określone WFOŚiGW, zaś dla osób fizycznych nabory zostaną przeprowadzone na terenie poszczególnych gmin.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.