Przedsiębiorstwo Nomad Electric zrealizowało największą w Polsce elektrownię słoneczną na trackerach. Imponującą instalacją fotowoltaiczną może pochwalić się województwo lubuskie.
Farma fotowoltaiczna będąca przedsięwzięciem firmy Nomad Electric posiada 50 MWp mocy zainstalowanej. Inwestycję zrealizowano z około 100 tysięcy sztuk modułów fotowoltaicznych, które zamontowano na specjalnych konstrukcjach tzw. trackerach, czyli konstrukcji nadążającej za przemieszczającym się po niebie Słońcem. Farma składa się z 1,5 tysiąca tego rodzaju stołów jednoosiowych, wyposażonych w napęd i sterownik umożliwiający systemowi ruch po osi wschód – zachód oraz komunikację z centrum monitorowania oraz dedykowanym systemem SCADA Nomad NX. Elektrownia słoneczna powstała na terenie województwa lubuskiego i zajmuje powierzchnię 57 hektarów. Inwestycja obejmowała również budowę rozdzielnicy energetycznej 110/20 kV, a także linii kablowej wysokiego napięcia (WN).
Wykorzystanie systemu tracker ma na celu zoptymalizowanie wydajności pracy modułów fotowoltaicznych, na skutek zwiększenia czasu zbierania promieniowania słonecznego pod najlepszym kątem. Dzięki konstrukcji nadążnej system jest w stanie wygenerować więcej energii elektrycznej niż te same moduły zamontowane na tradycyjnych konstrukcjach.
Po ukończeniu budowy elektrownia słoneczna została przejęta przez zespół zajmujący się obsługą obiektu. Firma już planuje kolejne wielkoskalowe projekty, podkreślając, że w ciągu bieżącego roku firma postawiła kilka farm o sumarycznej mocy 100 MW.
„To znaczący krok naprzód w rozwoju OZE w naszym kraju, pozwoli on zniwelować problem dużej ilości odmów przyłączenia do sieci. Mamy teraz możliwość hybrydyzacji farm, czyli połączenia elektrowni fotowoltaicznej z farmą wiatrową na jednym przyłączu. Te dwa źródła, pracując w tandemie, uzupełniają się nawzajem i zwiększają całkowitą ilość energii wprowadzanej do sieci oraz umożliwiają bardziej efektywne wykorzystywanie już istniejących mocy przyłączeniowych. Obecnie w Polsce mamy 9 GWp wytwarzanych przez elektrownie wiatrowe i 4 GWp z farm fotowoltaicznych. Stanowi to ogromny potencjał, który chcemy wykorzystać, by znacząco wzmocnić naszą obecności na rynku odnawialnych źródeł energii” – oznajmia CEO firmy Nomad Electric, Paweł Czaus.
#OZE #fotowoltaika #energia #energetyka #środowisko #technologia
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.