Montaż fotowoltaiki. Kiedy panele PV na dachu, a kiedy na gruncie? - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Montaż fotowoltaiki. Kiedy panele PV na dachu, a kiedy na gruncie?

  Artur Pokorski, 27.08.2021 r. godz. 8:44

  Kiedy mówimy o fotowoltaice, od razu nasuwa się na myśl obraz budynków z zamontowanymi na dachach panelami. Tymczasem takie instalacje pojawiają się też na ziemi, czy na wiatach. W jakich przypadkach warto zakładać PV na dachach, a w jakich pomyśleć o innym rozwiązaniu?

  Montaż na dachu i elewacji

  Zacznijmy od najczęściej wybieranego rozwiązania, czyli montażu paneli na dachu budynku. – Budynek nie musi spełniać żadnych konkretnych wymagań, jednak warto przed montażem zwrócić uwagę na szczelność i jakość pokrycia dachowego, gdyż późniejsze renowacje będą utrudnione – tłumaczy dla TOP-OZE.pl Damian Gambka, dyrektor regionalny Kosmopell.

  Kiedy jednak wszystko sprzyja założeniu PV właśnie na dachu, należy pamiętać o stworzeniu warunków optymalizujących pracę modułów. – Dach powinien być nachylony pod odpowiednim kątem, najlepiej 30-40 stopni, a instalacja skierowana na południe. Montaż pod innym kątem i azymutem też jest możliwy, a uzyski można oszacować na podstawie tabeli uzysków PV – tłumaczy dla TOP-OZE.pl Adam Siebierański, zastępca dyrektora handlowego w ML System.

  – Na dachach płaskich stosuje się specjalne stelaże kotwione lub balastowe ustawione pod kątem. Wcześniej należy sprawdzić nośność takiego dachu – dodaje, zaznaczając że „nie montuje się modułów fotowoltaicznych od strony północnej i w miejscach gdzie dach jest zacieniony np. drzewami lub innymi budynkami”.

  Damian Gambka przypomina, że można wykorzystywać też inne części budynku, ale ma to swoje minusy. – Panele można montować również na elewacji, jednak ich wydajność wtedy zdecydowanie spada. Dla elewacji południowej jest to ok 70% – mówi.

  Takie rozwiązanie ma też swoje zalety. – Fasada wentylowana, która standardowo składa się z warstwy izolacyjnej i zewnętrznej okładziny elewacyjnej przedzielonych szczeliną wentylacyjną, to energooszczędne i estetyczne rozwiązanie, coraz częściej jest stosowane w nowym budownictwie oraz przy termomodernizacji istniejących budynków – zaznacza Siebierański. Takie rozwiązanie umożliwia produkcję energii słonecznej na potrzeby obiektu.

  – Zastosowanie fotowoltaiki na elewacji nie tylko pozwala wykorzystać OZE (Odnawialne Źródła Energii) jako materiał budowlany, ale również jest korzystne pod względem produkcji energii elektrycznej, w przypadku użytkowników wykorzystujących wyprodukowaną energię elektryczną na potrzeby własne przy mniejszym zużyciu w lecie, a większym w zimie (np. szkoły, uczelnie) – wymienia.

  Co wyklucza montaż na dachach?

  Nie zawsze postawienie na tę najpopularniejszą opcję jest możliwe. Co wyklucza montaż paneli PV na dachach? – Przede wszystkim brak miejsca i zacienienia są czynnikami które wykluczają możliwość zamontowania instalacji na dachu budynku. Zdarzają się dachy małe, z lukarnami gdzie montaż nie jest możliwy.  Również zły stan techniczny konstrukcji dachu i pokrycie np. eternitem, czy korozja blachy sprawia że nie można zamontować na takim dachu instalacji fotowoltaicznej – wymienia dyrektor ML System.

  Gambka przypomina z kolei, że montaż może wykluczyć także „brak zgody konserwatora zabytków, jeśli budynek takiego konserwatora ma”.

  Wiaty – carport coraz częstszym rozwiązaniem

  Ciekawym i coraz popularniejszym rozwiązaniem jest instalacja systemu na wiatach. – Często wybierają takie wiaty inwestorzy, których dachy nie pozwalają na montaż tradycyjnej instalacji fotowoltaicznej – tłumaczy Siebierański. Kwestie techniczne przybliża z kolei przedstawiciel Kosmopell, który przypomina, że taka instalacja powinna być wykonana „przy użyciu konstrukcji odpowiedniej do danego materiału. Na rynku powoli pojawiają się specjalne konstrukcje zwane carportami. Taki carport na 2 samochody, mieści do 15 paneli, a moc takiej instalacji może osiągać prawie 6kwp”.

  Czym dokładnie są carporty? – To fotowoltaiczne zadaszenie miejsca parkingowego, funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie opracowane z myślą o parkingach prywatnych, miejskich, wiatach samochodowych, rowerowych, miejscach postojowych skuterów czy hulajnóg elektrycznych – mówi Siebierański.

  – Jest to produkt możliwy do adaptacji w projektach zadaszenia pojedynczych miejsc postojowych jak również parkingach wielostanowiskowych – dodaje. W takich wiatach często montuje się też ładowarki samochodowe.

  Kiedy instalować PV na gruncie?

  Instalacja na gruncie jest niestety droższa za sprawą konstrukcji która musi być odpowiedniej jakości. Dla instalacji 10kwp ta różnicą to ok.  4500 zł netto – zaczyna dyrektor regionalny Kosmopell, ale zaraz podaje korzystne strony takiego rozwiązania, wskazując na dużo łatwiejsze warunki serwisowania takiej instalacji. Moduły postawione na glebie pracują też wydajniej ze względu na niższą temperaturę.

  Również Siebierański wskazuje masę zalet montowania PV na ziemi. – Panele fotowoltaiczne umieszczone na gruncie dają przede wszystkim możliwość odpowiedniego ustawienia modułów, czyli możemy ustawić je idealnie na południe pod odpowiednim kątem. Kolejnym atutem jest brak konieczności ingerowania w pokrycie dachowe. Tam gdzie nie ma możliwości zainstalowania instalacji na dachu, warto założyć instalacje na gruncie lub carporcie.

  To jeszcze nie koniec możliwości optymalizacji. Jak słyszymy od ekspertów, kolejnym plusem instalacji na gruncie jest możliwość zastosowania paneli dwustronnych, które podnoszą roczny uzysk o minimum 10%, a po odpowiednim przygotowaniu podłoża nawet 20%.

  W przypadku mikroinstalacji nie ma też dużych wymagań co do terenu. – . Im równiejszy teren tym łatwiej zamontować konstrukcję wsporczą – słyszymy od przedstawiciela ML System. – W przypadku paneli dwustronnych dobrze jeśli podłoże jest jasne (np. białe kamyki) bo wtedy mamy szansę osiągnąć większą produkcję z tej samej mocy paneli – przypomina Gambka.

  Warunki rosną razem z mocą systemu, który chcemy zamontować. – Przy instalacjach powyżej 50kW wymagane jest spełnienie szeregu warunków, uzyskanie pozwoleń i projekt instalacji.

  Warto przed podjęciem decyzji zorientować się, czy w miejscu prowadzenia trasy kablowej nie istnieją pod ziemią przeszkody np. rura z gazem – kończy Siebierański.

  Możliwości montażu paneli PV są więc bardzo duże i każdy noszący się z zamiarem postawienia na fotowoltaikę znajdzie najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie.

  Fot.: pxhere.com

  Udostępnij w mediach społecznościowych:
  Polecamy także

  © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga