Małopolska. Urząd marszałkowski przypomina o składaniu deklaracji o źródłach ogrzewania budynków - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Małopolska. Urząd marszałkowski przypomina o składaniu deklaracji o źródłach ogrzewania budynków

  Opr.: Artur Pokorski, 11.01.2022, godz. 11:00

  Właścicielom budynków pozostało już mniej niż sześć miesięcy na złożenie deklaracji o źródłach ogrzewania. Małopolski urząd marszałkowski poinformował pod koniec grudnia ubiegłego roku, że w województwie do tamtej chwili obowiązek wypełnił mniej niż co dziesiąty zobligowany. Za brak dostarczenia dokumenty grozi grzywna.

   

  Właściciele budynków mają obowiązek złożyć do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) deklarację dotyczącą źródeł ogrzewania. Minęło już ponad pół roku, bo proces ruszył 1. lipca 2021 roku i potrwa do 30. czerwca 2022, a na przykładzie Małopolski widać, że z zebraniem kompletu deklaracji może być problem. W przypadku nowych instalacji ich właściciele mają 14 dni na zgłoszenie.

  Według danych na grudzień 2021 r., do bazy wpłynęło 73 tys. deklaracji z Małopolski i dotyczą one zaledwie 8 proc. punktów adresowych. Wciąż więc około 90 proc. właścicieli budynków nie wypełniło tego obowiązku” – czytamy na stronie UMWM.

  Po co właściwie deklaracje do CEEB? Celem jest oszacowanie z jakich źródeł ciepła korzystają Polacy do ogrzewania swoich domów. Zgromadzone dane mają posłużyć do walki o czyste powietrze.

  – Baza pozwoli określić rejony potrzebujące szczególnie intensywnych działań związanych z wymianą źródła ciepła. Ma umożliwić także skuteczne dostosowanie programów modernizacji. CEEB w przyszłości będzie uwzględniał również informacje na temat udzielonej pomocy publicznej w zakresie termomodernizacji i wymiany kotłów. Jest zatem narzędziem dla samorządów i administracji rządowej do skutecznego prowadzenia działań na rzecz poprawy jakości powietrza – powiedział  zastępca dyrektora Departamentu Środowiska w urzędzie marszałkowskim Piotr Łyczko.

  Do złożenia deklaracji zobligowani są właściciele budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. W przypadku budynków wielorodzinnych obowiązek spoczywa na zarządcy.

  Do bazy należy zgłosić wszystkie używane źródła ogrzewania, takie jak sieć ciepłownicza, kocioł grzewczy z wymienieniem jego typu, piec węglowy, podgrzewacz czy kominek. Trzeba zarejestrować także odnawialne źródła energii: pompy ciepła, geotermię, panele słoneczne podgrzewające wodę, z wyjątkiem fotowoltaiki” – wyjaśniają małopolscy urzędnicy.

  Deklarację można złożyć w urzędzie gminy, albo za pośrednictwem strony internetowej – TUTAJ  Nie wywiązanie się z obowiązku obciążone jest grzywną.

   

  #małopolska #ceeb #grzywna #smog #deklaracja #systemy_grzewcze #kopciuchy #piece

  Źródło: UMWM

  Fot.: UMWM

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga