Właścicielom budynków pozostało już mniej niż sześć miesięcy na złożenie deklaracji o źródłach ogrzewania. Małopolski urząd marszałkowski poinformował pod koniec grudnia ubiegłego roku, że w województwie do tamtej chwili obowiązek wypełnił mniej niż co dziesiąty zobligowany. Za brak dostarczenia dokumenty grozi grzywna.
Właściciele budynków mają obowiązek złożyć do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) deklarację dotyczącą źródeł ogrzewania. Minęło już ponad pół roku, bo proces ruszył 1. lipca 2021 roku i potrwa do 30. czerwca 2022, a na przykładzie Małopolski widać, że z zebraniem kompletu deklaracji może być problem. W przypadku nowych instalacji ich właściciele mają 14 dni na zgłoszenie.
„Według danych na grudzień 2021 r., do bazy wpłynęło 73 tys. deklaracji z Małopolski i dotyczą one zaledwie 8 proc. punktów adresowych. Wciąż więc około 90 proc. właścicieli budynków nie wypełniło tego obowiązku” – czytamy na stronie UMWM.
Po co właściwie deklaracje do CEEB? Celem jest oszacowanie z jakich źródeł ciepła korzystają Polacy do ogrzewania swoich domów. Zgromadzone dane mają posłużyć do walki o czyste powietrze.
– Baza pozwoli określić rejony potrzebujące szczególnie intensywnych działań związanych z wymianą źródła ciepła. Ma umożliwić także skuteczne dostosowanie programów modernizacji. CEEB w przyszłości będzie uwzględniał również informacje na temat udzielonej pomocy publicznej w zakresie termomodernizacji i wymiany kotłów. Jest zatem narzędziem dla samorządów i administracji rządowej do skutecznego prowadzenia działań na rzecz poprawy jakości powietrza – powiedział zastępca dyrektora Departamentu Środowiska w urzędzie marszałkowskim Piotr Łyczko.
Do złożenia deklaracji zobligowani są właściciele budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. W przypadku budynków wielorodzinnych obowiązek spoczywa na zarządcy.
„Do bazy należy zgłosić wszystkie używane źródła ogrzewania, takie jak sieć ciepłownicza, kocioł grzewczy z wymienieniem jego typu, piec węglowy, podgrzewacz czy kominek. Trzeba zarejestrować także odnawialne źródła energii: pompy ciepła, geotermię, panele słoneczne podgrzewające wodę, z wyjątkiem fotowoltaiki” – wyjaśniają małopolscy urzędnicy.
Deklarację można złożyć w urzędzie gminy, albo za pośrednictwem strony internetowej – TUTAJ Nie wywiązanie się z obowiązku obciążone jest grzywną.
#małopolska #ceeb #grzywna #smog #deklaracja #systemy_grzewcze #kopciuchy #piece
Źródło: UMWM
Fot.: UMWM
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.