Magazyny energii - przyszłość, czy ekstrawagancja? - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Magazyny energii – przyszłość, czy ekstrawagancja?

  Michał Budzyński, 07.09.2021 r. godz. 16:18

  Wraz z rozwojem OZE, a w szczególności fotowoltaiki, magazyny energii elektrycznej stały się faktem. Również w Polsce coraz więcej prosumentów decyduje się na inwestowanie w przydomowe banki energii. W instalacjach typu off-grid sprawa wydaje się oczywista, ponieważ jeśli nie mamy podłączenia do sieci elektroenergetycznej, to musimy zatroszczyć się o zapas energii o zmroku. Coraz większe jednak staje się zainteresowanie magazynami energii również wśród prosumentów instalacji z systemem hybrydowym.

  Wirtualne magazynowanie energii elektrycznej

  Teoretycznie w aktualnym systemie opustów, naszą nadprodukcję energii możemy odebrać od operatora sieci pomniejszoną o 20% lub 30%. Zabrana część naszego „urobku” energii ma z założenia pokrywać koszty jej magazynowania przez operatora. Nie łudźmy się jednak, iż energia ta jest przechowywana w elektrowniach szczytowo- pompowych, których w Polsce jest raptem sześć. W praktyce nasza nadprodukcja w szczycie jest po prostu odsprzedawana dalej. Zważywszy na pomniejszone koszty dystrybucji, tego typu system można uznać za dość uczciwy, jednak jest to proces wirtualny. System ten nie jest jednak idealny. W przypadku braku zasilania z sieci dystrybucyjnej spowodowanej awarią, nasza produkcja energii z fotowoltaiki również zostaje wstrzymana i tym samym zostajemy bez prądu.

  Dość kosztowne zasilanie awaryjne

  Jeśli nasza nieruchomość nie ma dostępu do sieci elektroenergetycznej, magazyn energii wydaje się być niezbędny do normalnego funkcjonowania. Nawet w przypadku domku letniskowego podczas naszej nieobecności zachodzi konieczność utrzymywania chociażby systemów bezpieczeństwa. Faktem jest, że dobrej klasy urządzenia magazynujące to dla niektórych dość duży wydatek. Nie jest to bynajmniej zwykła bateria, a zespół wielu systemów elektronicznych zapewniających pracę również w zmieniających się warunkach.

  Na podstawie powyższych informacji i przeglądając dostępne oferty magazynów energii dochodzimy do wniosku, że w aktualnym systemie opustów taka inwestycja zwróci się w późniejszym czasie niż instalacja bez magazynu.
  Jeśli natomiast ich wartość będziemy rozpatrywać w kategoriach bezpieczeństwa energetycznego, to sprawa wygląda nieco inaczej. Wzbogacając naszą instalację fotowoltaiczną o magazyn energii zyskujemy system awaryjnego zasilania na wypadek awarii lub innych dłuższych przerw w dostawie prądu. Nie możemy przecież wykluczyć, iż do takich sytuacji nie dojdzie wskutek anomalii pogodowych, aktów wandalizmu czy katastrowy. Nawet kilkudniowe przerwy w dostępie do prądu mogą nie tylko pozbawić nas telefonii i komunikacji, ale również źródła ogrzewania, a także wstrzymać pracę urządzeń chłodniczych. Brak prądu w biurze oznacza z reguły koniec pracy i tym samym możliwości zarabiania. Warto również dodać, iż przerwy w produkcji energii mogą również wynikać z podwyższonego napięcia w sieci spowodowanego kulminacją nadprodukcji wielu instalacji fotowoltaicznych na danym obszarze. W obecnych czasach jesteśmy uzależnieni od stałego dostępu do energii elektrycznej i każda przerwa ma wpływ na nasze funkcjonowanie.

  Tagi:, fotowoltaika, magazyn energii, koszty magazynu energii,

  Foto: canva.com

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga