Kraków dołącza do programu "Stop Smog”. Wnioskodawcy mogą otrzymać do 100 proc. dofinansowania! - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Kraków dołącza do programu „Stop Smog”. Wnioskodawcy mogą otrzymać do 100 proc. dofinansowania!

  Opr.: A. Pokorski, 30.12.2021, godz. 8:35

  Kraków przyłączył się do programu „Stop Smog”. W ramach przedsięwzięcia na wymianę kopciuchów przeznaczonych zostanie 50 mln złotych, a beneficjenci będą mogli liczyć nawet na całkowite pokrycie kosztów inwestycji. W ciągu trzech lat ma zostać wymienionych 756 przestarzałych źródeł ciepła, a 289 budynków ma przejść termomodernizację.

  Krakowski magistrat pod koniec grudnia br. zawarł z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę o współfinansowanie wymiany nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizacji budynków. Przeznaczonych na ten cel zostanie 50 mln zł, z czego 34,5 mln zł pokryje Fundusz Termomodernizacji i Remontów, a resztę dołoży miasto jako wkład własny. Program ma zostać zrealizowany w ciągu trzech lat, od 2022 roku do końca 2024 r. Projekt w sumie obejmie 944 budynki.

  Przedsięwzięcie skierowane jest do mniej zamożnych właścicieli domów, co stanowi 2,1 proc. łącznej liczby budynków jednorodzinnych na terenie Krakowa.

  – O 30 proc. zmniejszy się zapotrzebowanie na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania budynków mieszkalnych jednorodzinnych i podgrzewania wody użytkowej, liczone łącznie dla wszystkich przedsięwzięć niskoemisyjnych objętych porozumieniem między NFOŚiGW a Krakowem – powiedział wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski, cytowany w komunikacie.

   

  Kto może się ubiegać o wsparcie?

  Gmina Miasto Kraków, która przystąpiła do „Stop Smog” będzie realizować wymiany i remonty dla swoich mieszkańców. „Do jej zadań należy m.in. przeprowadzenie zamówienia na usługi i dostawy oraz roboty budowlane w ramach przedsięwzięć niskoemisyjnych, a także zapewnienie i organizacja zasobów niezbędnych do przygotowania i nadzoru nad realizacją tych przedsięwzięć oraz nad trwałością inwestycji” – czytamy. Kraków będzie w ramach programu korzystał z opcji udzielania dotacji celowej na finansowanie kosztów tych przedsięwzięć.

  O wsparcie w ramach programu mogą ubiegać się osoby, których „przeciętny miesięczny dochód, na jednego członka gospodarstwa domowego, nie przekracza 175 proc. kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125 proc. tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym”.

  Ponadto beneficjent musi być właścicielem lub współwłaścicielem budynku, który objęty zostanie inwestycją, faktycznie zamieszkiwać lokal/budynek objęty przedsięwzięciem oraz złożyć do gminy wniosek o zawarcie umowy na realizację przedsięwzięcia niskoemisyjnego.

   

  Nawet do 100 proc. dofinansowania

  Beneficjenci programów „Stop Smog” mogą uzyskać nawet całość funduszy na pokrycie wymiany pieców czy termomodernizację. Do 70 proc. dofinansowania ma pochodzić z Funduszu, a pozostałe 30 proc. pokrywa dany samorząd. „Średni koszt realizacji niskoemisyjnych inwestycji w jednym budynku, a w przypadku budynku o dwóch lokalach – w jednym lokalu, nie może przekroczyć 53 tys. zł” – czytamy w komunikacie NFOŚiGW.

  Czym jest „Stop Smog”?

  Obecnie z programu „Stop Smog” korzysta 13 gmin w Polsce. O akces w tym projekcie starać się mogą gminy, związki międzygminne, powiaty i związek metropolitalny w województwie śląskim.

  Jak podaje NFOŚiGW, w sumie zadeklarowanych do tej pory jest 2151 niskoemisyjnych inwestycji, których łączna wartość to 112,3 mln zł. Z budżetu państwa pochodzi 72,8 mln zł, a z wkłady własnego gmin 34,8 mln zł.

   

  #nfośigw #kraków #stop_smog #dofinansowania #czyste_powietrze

  Źródło: NFOŚiGW

  Fot.: gov.pl/ By Mkos – Own work, CC BY-SA 3.0 p

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga