Komisja Europejska reaguje na problemy producentów samochodów elektrycznych - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Komisja Europejska reaguje na problemy producentów samochodów elektrycznych

  Opr.: Marek Reszuta, 18.02.2022 r. godz. 20:10

  Zakłócenia łańcuchów dostaw z Azji do Europy, wynikłe między innymi z powodu pandemii, dotyczą praktycznie wszystkich towarów. Problemy z dostawami elementów i materiałów fotowoltaicznych są jedną z przyczyn wzrostu cen modułów.

   

  Okazuje się, że brak dostaw do Europy półprzewodników może nie tylko powodować wzrosty cen, ale też wstrzymać produkcję w Europie fotowoltaiki, samochodów elektrycznych i innej produkcji opartej na chipach. Przypomnijmy, że czołowe fabryki półprzewodników takiej jak Samsung Foundry, TSMC, GlobalFoundries już w 2021 roku były w stanie wysyłać jedynie 10-30% zamówień z rynku. Sytuacja, niestety, nie zmieniła się.

   

  Sytuacja jest na tyle poważna, że musiała się nią zając Komisja Europejska, która zaproponowała pakiet ustaw mających na celu wsparcie nadań nad półprzewodnikami oraz, co najpilniejsze, wpłynąć na zatory w łańcuchu dostaw.

   

  Jak informuje Komisja Europejska, głównymi elementami Ustaw będą:

    • „Inicjatywa Chips for Europe połączy zasoby Unii, państw członkowskich i państw trzecich związanych z istniejącymi programami unijnymi, a także sektora prywatnego poprzez wzmocnione „Wspólne przedsięwzięcie Chips” wynikające ze strategicznej reorientacji istniejących kluczowych technologii cyfrowych Wspólne Przedsięwzięcie. 11 miliardów Euro zostanie udostępnionych na wzmocnienie istniejących badań, rozwoju i innowacji, zapewnienie wdrażania zaawansowanych narzędzi półprzewodnikowych, linii pilotażowych do prototypowania, testowania i eksperymentowania z nowymi urządzeniami do innowacyjnych zastosowań rzeczywistych, szkolenia personelu i rozwijać dogłębne zrozumienie ekosystemu półprzewodników i łańcucha wartości.
    • Nowe ramy zapewniające bezpieczeństwo dostaw poprzez przyciąganie inwestycji i zwiększone moce produkcyjne, bardzo potrzebne do rozwoju innowacji w zaawansowanych węzłach, innowacyjnych i energooszczędnych chipach. Ponadto fundusz żetonowy ułatwi start-upom dostęp do finansowania, aby pomóc im rozwinąć innowacje i przyciągnąć inwestorów. W ramach InvestEU obejmie on również specjalny instrument do inwestycji kapitałowych w półprzewodniki, aby wspierać rozwój przedsiębiorstw i MŚP w celu ułatwienia ich ekspansji rynkowej. Na ten element Komisja chce zebrać 43 miliardy Euro. Pieniądze pochodzić będą ze środków publicznych – uzyskanych zwłaszcza przez sprzedaż obligacji, jak i inwestycji prywatnych.
    • Mechanizm koordynacji między państwami członkowskimi a Komisją w zakresie monitorowania dostaw półprzewodników, szacowania popytu i przewidywania niedoborów. Będzie monitorować łańcuch wartości półprzewodników, zbierając kluczowe informacje od firm w celu mapowania głównych słabości i wąskich gardełZgromadzi wspólną ocenę sytuacji kryzysowych i będzie koordynować działania, które należy podjąć z nowego zestawu narzędzi awaryjnych. Będzie również wspólnie reagować szybko i zdecydowanie , w pełni wykorzystując instrumenty krajowe i unijne”.

  Obecnie ustawy z pakietu są w trybie pilnym rozpatrywane przez Parlament Europejski oraz Rada Europejska.

   

  #OZE #elektromobilność #samochody_elektryczne #fotowoltaika #półprzewodniki

  Źródło: Komisja Europejska

  Foto: pixabay

   

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga