- Wszystkie koszty zamykamy wraz z zakończeniem prac instalacyjnych. Wszelkie istotne poprawki, lub naprawy gwarancyjne powodują wstrzymanie produkcji energii lub konieczność korzystania z alternatywnego ogrzewania. To wszystko będzie generować dodatkowe koszty i wstrzymywać proces zwrotu kapitału. Wybieramy zatem rekomendowanych dostawców, a także ekipy monterskie korzystając ze sprawdzonych firm, chociażby tu: https://top-oze.pl/znajdz-wykonawce/
- Przed podłączaniem kolejnych komponentów do naszej instalacji elektrycznej należy dokonać jej fachowego przeglądu. Należy więc usunąć nieprawidłowości, lub niedomagania, aby uniknąć problemów, szczególnie w pierwszym okresie korzystania. Ważne jest, aby wszelkie uwagi były obsłużone w procedurze reklamacyjnej w czasie trwania gwarancji. Problemy z instalacją elektryczną mogą obniżyć poziom produkcji energii i zarazem wpływać negatywnie na wiele urządzeń elektrycznych, chociażby ze względu na ich częste restartowanie.
- W pierwszym roku po zainstalowaniu fotowoltaiki i pompy ciepła powinno się analizować miesięczne koszty zużycia, jak i produkcji energii. W przypadku nowoczesnych urządzeń grzewczych czasami potrzeba wielu tygodni, aby odpowiednio je wyregulować. Jest bowiem wiele zmiennych, które wpływają na wydajność i pobór energii, jak chociażby regulacja grzejników, czy ustawienie prawidłowej krzywej temperaturowej. W przypadku rozbieżności z zaplanowanym harmonogramem zwrotu kosztów inwestycji warto skonsultować się z odpowiednim doradcą energetycznym.
- Nie można oczekiwać cudów od OZE, jeśli nie zminimalizowaliśmy strat ciepła w naszym budynku. Szczególnie wieloletniego. Odpowiednia termomodernizacja jest kluczem do osiągania realnych korzyści z odnawialnych źródeł energii. Dobra izolacja elementów konstrukcyjnych budynku znacząco ogranicza koszty ogrzewania pompą ciepła. Ponadto umożliwia właścicielowi dość precyzyjne dostosowanie mocy urządzenia grzewczego do naszych potrzeb.
- Bardzo dobrą praktyką po zainwestowaniu w fotowoltaikę lub pompę ciepła jest śledzenie portali i grup tematycznych w internecie. Dzięki informacjom tam publikowanym możemy być na bieżąco w zakresie wszelkich udogodnień i nowinek technicznych. Ponadto na wyspecjalizowanych grupach tematycznych możemy dowiedzieć się o problemach użytkowników podobnych urządzeń, a także sposobach ich rozwiązywania.
- Stworzenie inteligentnego domu może wprowadzić dużo oszczędności. Wiele współczesnego sprzętu można zaprogramować tak, aby w możliwie największym stopniu autokonsumować energię z fotowoltaiki. Niekiedy zakup uniwersalnych programatorów czasowych dla urządzeń wcale nie musi się wiązać z dużymi kosztami. Nowoczesne technologie nie tylko zgaszą po nas światło, ale także dostosują strukturę zużycia energii do konkretnych godzin.
- Warto wyrobić u siebie świadomość racjonalnego gospodarowania energią. Czasami obniżenie temperatury o 1 stopień w domu może zauważalnie wpłynąć na koszty ogrzewania. Przecież najbardziej efektywna temperatura do regeneracji podczas snu waha się pomiędzy 16-19 stopni Celsjusza. Nie można również zapominać o wyłączaniu czujników urządzeń grzewczych podczas wietrzenia domu. Korzystanie z urządzeń energooszczędnych nie tylko redukuje zużycie energii, ale często wiążę się z ich dłuższą eksploatacją.
Autor: Michał Budzyński
Tagi: oze, fotowoltaika, poma ciepła,
Fot. Canva.com
Udostępnij w mediach społecznościowych: