Niewykluczone, że odpowiedź na to pytanie przyniesie Światowa Konferencja Energetyki Wodorowej (World Hydrogen Energy Conference -WHEC), która 26 czerwca rozpoczyna się w Istambule i potrwa pięć dni. To 23. odsłona tego wydarzenia, poświęconego wodorowi i rozwiązaniom energetycznym z udziałem tego pierwiastka. Organizatorzy konferencji postrzegają technologie energii wodorowej jako jedne z generalnych źródeł zaspokojenia energetycznych potrzeb planety w najbliższej przyszłości.
WHEC skoncentruje się na wielu aspektach energii wodorowej, takich jak produkcja wodoru, magazynowanie wodoru, separacja i oczyszczanie wodoru, dostarczanie wodoru, ogniwa paliwowe, gospodarka wodorowa, regulacje prawne i komercjalizacja. Co ważne, eksperci i naukowcy podczas licznych paneli dyskusyjnych przedstawią wyniki swoich badań oraz najnowsze odkrycia. Część paneli odbędzie się na miejscu, pozostałe w formie zdalnej. W agendzie zaproponowano uczestnikom ponad pięćdziesiąt szczegółowych tematów.
Konferencja ma także wątki polskie, a być może będzie to także wymierny wkład w rozwój niskoemisyjnych rozwiązań z wykorzystaniem wodoru. Są to dwie publikacje autorów, reprezentujących nasze rodzime uczelnie, tj.
– „Identyfikacja przewodności jonów tlenu dwóch warstw matrycy cyrkonowej stabilizowanej tlenkiem itru, impregnowanej elektrolitem litowo-potasowym dla ogniw paliwowych ze stopionego węglanu” Jarosława Milewskiego z Politechniki Warszawskiej oraz
– „Analiza parametryczna jednostki produkcji biometanolu z wykorzystaniem zgazownika biomasy i elektrolizera wysokotemperaturowego” Hameda Ghiasirada z Politechniki Śląskiej.
W Istambule swoje produkty zaprezentują na około trzystu stoiskach promocyjnych firmy przede wszystkim z Turcji, ale także innych krajów Europy i świata (USA, Kanada, Japonia), zajmujące się wodorem i ogniwami paliwowymi.
Organizatorami 23. Światowej Konferencji Energetyki Wodorowej są Międzynarodowe Stowarzyszenie Energii Wodorowej (IAHE) i Tureckie Narodowe Stowarzyszenie Technologii Wodorowych. Na pytanie, dlaczego na miejsce wydarzenia wybrano Stambuł, wskazana jest dobra lokalizacja tureckiej metropolii, jednej z piętnastu największych obszarów miejskich na świecie. Bezpośrednie loty mają ułatwić dostanie się tutaj naukowcom, akademikom czy specjalistom przemysłowym dziedzinie energii wodorowej.
Międzynarodowe Stowarzyszenie Energii Wodorowej (IAHE) powstało w 1974 roku z inicjatywy grupy badaczy, znanej jako Miłośnicy Wodoru. Pierwsza tematyczna konferencja na temat energii wodorowej odbyła się w Miami w dniach 18-20 marca 1974 r. To dlatego dzień 18 marca został ogłoszony przez Międzynarodową Agencję Energii Wodorowej „Światowym Dniem Wodoru”. Po tej konferencji pierwsze WHEC odbyło się w Miami na Florydzie w 1976 r., a następnie organizowano co dwa lata w różnych lokalizacjach na całym świecie.
Szczegółowe informacje na temat WHEC 2022 znajdują się na stronie www.whecistanbul.org .
Grafika: Pixabay
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.