Władze w regionie Greater Manchester w Wielkiej Brytanii wydały pozwolenie na budowę największego na świecie systemu magazynowania energii.
Realizacji dokona brytyjska firma Carlton Power, a cały system ma kosztować 963 mln dolarów.
Całościowy projekt ma mieć moc 1 GW (1040 MW / 2080 MWh) i być zlokalizowany w Trafford Low Carbon Energy Park w Greater Manchester. Oczekuje się, że budowa systemu magazynowania baterii rozpocznie się w pierwszym kwartale 2024 roku i rozpocznie komercyjną działalność w ostatnim kwartale 2025 roku. Brytyjska firma prowadzi zaawansowane rozmowy z firmami, które miałyby sfinansować i obsługiwać system magazynowania energii w akumulatorach (BESS) w Trafford.
System magazynowania energii w akumulatorach jest drugim dużym projektem energetycznym Carlton Power, który został zatwierdzony dla około 12-hektarowego parku energii niskoemisyjnej Trafford. Natomiast drugim projektem jest projekt Trafford Green Hydrogen o mocy 200 MW, którego pierwszy etap (15-20 MW) również ma wejść w fazę komercyjną w czwartym kwartale 2025 roku.
Projekt zielonego wodoru został zatwierdzony we wrześniu 2022 roku, co czyni go największym zatwierdzonym projektem zielonego wodoru w Wielkiej Brytanii. Carlton Power niedawno uzyskał również pozwolenie na budowę jednego z pierwszych w Wielkiej Brytanii rurociągów wodorowych w Trafford.
Wielka Brytania stawia na wodór, magazynowanie energii i wzrost liczby morskich instalacji wiatrowych, aby zmniejszyć zależność od paliw kopalnych i osiągnąć zerowy poziom netto najpóźniej do 2050 roku.
Projekty odnawialne napotykają jednak przeszkody w podłączeniu do sieci zgodnie z obowiązującymi w Wielkiej Brytanii przepisami. Magazynowanie energii w akumulatorach musi wzrosnąć, aby zapewnić dostawy energii, gdy pogoda nie sprzyja wytwarzaniu energii słonecznej lub wiatrowej.
Ponadto ponad 1 tys. projektów wiatrowych i solarnych z pozwoleniem na budowę w Wielkiej Brytanii nie może rozpocząć budowy z powodu wyzwań związanych z podłączeniem do sieci krajowej – ostrzegło w tym miesiącu Stowarzyszenie Samorządów Lokalnych (LGA).
Źródło: Energetyka24
#OZE #Magazynyenergii #Wodór
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.