Jak wygląda proces składania deklaracji o źródle ciepła? Dla zapominalskich wysokie kary - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Jak wygląda proces składania deklaracji o źródle ciepła? Dla zapominalskich wysokie kary

  Opr.: Artur Pokorski, 23.02.2022, godz. 15:45

  Na dzień 18 lutego złożono w ewidencji CEEB 2 050 137 deklaracji. Stanowi to 41% z szacowanych 5 mln – poinformowała portal TOP-OZE.pl Joanna Niedźwiecka, rzecznik prasowy Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.  Właściciele budynków zobligowani są do złożenia dokumentów do końca czerwca br. Jeśli tego nie zrobią, będą im groziły kary finansowe.

   

  Właściciele budynków mają obowiązek złożyć do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) deklarację dotyczącą źródeł ogrzewania. Proces składania dokumentów rozpoczął się w lipcu ubiegłego roku i potrwa do końca czerwca br. W przypadku nowych budynków, ich właściciele mają 14 dni na dostarczenie deklaracji.

  Celem zebrania deklaracji CEEB jest oszacowanie z jakich źródeł ciepła do ogrzewania domów korzystają Polacy. Zgromadzone dane będą służyć do nakreślania strategii walki o czyste powietrze.

  Według danych na grudzień 2021 r., do bazy wpłynęło 73 tys. deklaracji z Małopolski i dotyczą one zaledwie 8 proc. punktów adresowych. Wciąż więc około 90 proc. właścicieli budynków nie wypełniło tego obowiązku – podawał na początku stycznia 2022 r. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Takie statystyki mogą niepokoić.

  Nie wszędzie jest jednak tak źle. Składanie deklaracji całkiem dobrze idzie mieszkańcom trzech województw (dane na 18 lutego br.):

   

    • mazowieckie – 233 366 deklaracji;
    • wielkopolskie – 214 687 deklaracji;
    • małopolskie – 203 132 deklaracji.

   

  Wśród najskuteczniejszych do tej pory gmin w Polsce należą:

  1. Zawidów – gmina miejska, woj. dolnośląskie 760 600 – 78 proc.
  2. Rytro – gmina wiejska, woj. małopolskie 1062 710 – 66 proc.
  3. Kolno – gmina miejska, woj. podlaskie 1554 1019 – 65 proc.

  Termin składania deklaracji upłynie zatem za nieco ponad cztery miesiące. Biorąc pod uwagę, że przez prawie osiem miesięcy nie udało się zebrać nawet połowy, to istnieje uzasadniona obawa, iż na koniec czerwca duża liczba budynków cały czas nie będzie sklasyfikowana pod względem rodzaju źródła ogrzewania. Co za tym idzie ich właściciele będą narażeni na kary.

   

  Niezłożenie deklaracji w wyznaczonym ustawowo terminie może skutkować karą grzywny – zaznaczyła Niedzwiecka dodając, że podstawą prawną jest tutaj „art. 27h ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków”.

   

  Jak wysokie będą kary?

  Za brak złożenia deklaracji przewidziana jest grzywna w wysokości do 500 zł, która jest wymierzana na zasadach ogólnych Kodeksu postępowań w sprawach o wykroczenia. Jeśli sprawa trafi na drogę sądową, wielkość grzywny może wzrosnąć nawet do 5000 zł – powiedziała rzecznik GUNB.

  Niedzwiecka zapewniła przy tym, że „grzywny to jednak rozwiązanie prewencyjne i dyscyplinujące dla wszystkich zobowiązanych do złożenia deklaracji”.

  Wedle wspomnianej ustawy o wspieraniu termomodernizacji po upływie terminu uprawieni do nakładania kar będą przedstawiciele władz lokalnych: wójt, burmistrz czy prezydent miasta.

  Gmina posiadająca straże gminne ma możliwość prowadzenia postępowania mandatowego. W przypadku pozostałych gmin – bez straży gminnych, jedyną możliwą prawną formą prowadzenia postępowania w sprawie o wykroczenie w sprawie o wykroczenie z art. 27h ust. 1 ustawy jest przeprowadzenie postępowania zwyczajnego, czyli złożenie wniosku o ukaranie do sądu i występowanie w charakterze oskarżyciela publicznego lub zwrócenie się do policji – w celu nałożenia mandatu w trybie art. 95 § 1 Kpsw. – tłumaczyła rzecznik.

   

  #deklaracje #źródło_ogrzewania_domu #urząd_nadzoru_budowlanego #termin #kary #grzywny

  Źródło: TOP-OZE.pl

  Fot.:  Pixabay.com

  Udostępnij w mediach społecznościowych:

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga