Ustawa o prawach konsumenta stwarza dogodne warunki kupującemu do podjęcia świadomej decyzji przed podpisaniem umowy. Jednak nie gwarantuje zadowolenia z towarów i usług. Przed zbieraniem ofert dotyczących dużych inwestycji do jakich zalicza się termomodernizacja budynku warto więc odpowiednio przygotować się.
Analiza dotychczasowych rachunków za energię
Chyba nie ma już w Polsce właściciela domu jednorodzinnego, z którym nie kontaktowaliby się przedstawiciele firm fotowoltaicznych. Nic w tym dziwnego, ponieważ Polska jest w czołówce krajów z największą dynamiką wzrostu w tym obszarze. Zanim więc usiądziemy do rozmów z handlowcem, warto dokładnie przeanalizować nasze roczne zużycie energii. W przypadku rachunków za prąd wystarczy faktura i prognozy. Jeśli chodzi o plany na ogrzewanie pompą ciepła, poza symulacją kosztów prądu powinniśmy przeanalizować również oszczędność czasu poświęconego na obsługę. W obydwu przypadkach przed otrzymaniem oferty powinniśmy zdefiniować sobie akceptowalny czas zwrotu kosztów naszej inwestycji. Częstym błędem przy projektowaniu mocy instalacji PV jest zakładanie, że będziemy sukcesywnie wymieniać poszczególne urządzenia w domu na elektryczne. To de facto powiększa koszty naszej inwestycji i wydłuża czas jej zwrotu. Warto również pamiętać o tym, że średnio 2/3 kosztów wydajemy na ogrzewanie, a tylko 1/3 na prąd. Dlatego przy inwestycji w fotowoltaikę, warto poważnie rozważyć również inwestycję w pompę ciepła.
Brać siły na zamiary
Każda większa inwestycja to szukanie kompromisu pomiędzy ceną i jakością. Nie łudźmy się jednak, że jakakolwiek firma może nie być przekonana co do najwyższej jakości swoich produktów. Zanim zwiążemy się finansowo z wieloletnią inwestycją, dobrze jest mieć podstawową wiedzę o danej technologii i możliwych jej ograniczeniach. Jeśli nie mamy optymalnych warunków technicznych do instalacji paneli fotowoltaicznych, to nie powinniśmy się śpieszyć z ich montażem. Podobnie jest z pompą ciepła, która pomimo wybitnie wysokiej sprawności grzewczej w przypadku wielu mankamentów budowlanych naszego domu może okazać się bardzo kosztowna.
Klasa energetyczna budynku
Przed zapoznaniem się z ofertą na instalację pompy ciepła, handlowiec powinien znać możliwie szczegółową specyfikę budowlaną naszego domu. Znaczenie więc mają takie elementy jak powierzchnia użytkowa, instalacja hydrauliczna, izolacja ścian, dachu oraz podłóg, liczba i rodzaj drzwi i okien, a nawet liczba domowników. Jeśli w naszym domu mamy dużo strat ciepła spowodowanych nieszczelnościami lub brakiem termoizolacji, przy decyzji o zakupie pompy ciepła, warto uszczelnić dom. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach dokonywania takich analiz, może skorzystać z firm oferujących profesjonalne opracowanie audytu energetycznego budynku.
Pośpiech jest złym doradcą
Powszechną techniką sprzedażową niemalże w każdej branży jest reguła niedostępności. Któż nie spotkał się z promocją ważną tylko kilka dni, która zachęca do szybkiego podjęcia decyzji niemalże natychmiast. Zawsze lepiej sprawdzić kilka dostępnych ofert na rynku, szczególnie przed podejmowaniem dużych zobowiązań finansowych. Można brać poprawkę na wzrost cen niektórych materiałów budowlanych, jednak nie trzeba ulegać presji wszystkim promocjom. Przed podpisaniem umowy warto również sprawdzić dostępne rankingi, a także opinie o danej firmie. Pamiętajmy również, że w przypadku podpisania umowy poza lokalem przedsiębiorstwa przysługuje nam prawo do odstąpienia od niej w ciągu 14 dni.
Tagi:, pompa ciepła, oze, panele fotowoltaiczne.
Foto: canva.com
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.