Jak działa fotowoltaika w bloku? Prawne aspekty i dotacje dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

    Jak działa fotowoltaika w bloku? Prawne aspekty i dotacje dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

    Paulina Molenda, 26.05.2023 r. godz. 13:00, Artykuł Sponsorowany

    Razem z naszym Partnerem – Spółką EkoEnergia przybliżamy prawne, finansowe oraz praktyczne aspekty związane z instalacją paneli fotowoltaicznych dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Razem z Ekspertem Pawłem Kaczmarczykiem przyjrzymy się korzyściom, wyzwaniom oraz najważniejszym czynnikom, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczących instalacji PV w blokach mieszkalnych. 

    Jak działa fotowoltaika w bloku? Prawne aspekty i dotacje dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych
    Jakie są podstawowe aspekty prawne związane z instalacją fotowoltaiczną w bloku mieszkalnym?

    Mikroinstalacje fotowoltaiczne w blokach mieszkalnych coraz bardziej zyskują na popularności.  Mieszkańcy, którzy planują inwestycję instalacji PV na dachu lub na balkonie muszą uzyskać zgodę zarządcy budynku. Spółdzielnie mieszkaniowe uzgadniają tego typu działania na podstawie swojego statutu. Wspólnoty mieszkaniowe natomiast podejmują decyzje poprzez głosowanie mieszkańców. Instalacja nie może stanowić zagrożenia dla innych mieszkańców czy przechodniów ani szpecić budynku, szczególnie jeśli mamy do czynienia z zabytkami.

     

    Czy istnieją pewne ograniczenia dotyczące rodzaju paneli fotowoltaicznych, które można zainstalować w bloku?

    Jeśli chodzi o montaż paneli na balkonie, to jedynym ograniczeniem jest powierzchnia, którą ma do dyspozycji inwestor. Co do instalacji na dachu, to poza dostępną powierzchnią, moc instalacji PV, wynikająca z sumarycznej mocy zamontowanych paneli fotowoltaicznych nie może przekroczyć mocy przyłączeniowej, zawartej w umowie z zakładem energetycznym.

     

    Jakie są wyzwania techniczne związane z instalacją paneli fotowoltaicznych w bloku mieszkalnym?

    Instalacja paneli fotowoltaicznych w bloku mieszkalnym może napotkać kilka technicznych wyzwań. Oto niektóre z nich:

    – Ograniczona powierzchnia dachu: Bloki mieszkalne mają zazwyczaj ograniczoną powierzchnię dachu, co może stanowić wyzwanie w zakresie umieszczenia wystarczającej liczby paneli fotowoltaicznych, aby osiągnąć pożądaną wydajność energetyczną. Konieczne może być znalezienie optymalnych rozwiązań montażowych, takich jak zastosowanie paneli o większej efektywności lub wykorzystanie innych dostępnych powierzchni, takich jak elewacje budynku czy instalacja paneli na ziemi.

    – Konstrukcja dachu: Niektóre dachy bloków mieszkalnych mogą mieć nietypowe kształty, nachylenia czy występować różne przeszkody, takie jak kominy, wentylatory czy anteny. Konieczne jest dostosowanie projektu instalacji paneli fotowoltaicznych do konkretnej konstrukcji dachu w celu optymalnego dopasowania instalacji PV do istniejących warunków.

    Obciążenia konstrukcyjne: Panele fotowoltaiczne mają pewną masę i obciążenie, które musi być uwzględnione podczas projektowania instalacji na balkonie lub dachu bloku mieszkalnego. Konstrukcja dachu musi być odpowiednio wzmocniona, aby zapewnić bezpieczne i stabilne zamocowanie paneli. Czasami może być konieczne wykonanie analizy obciążeń konstrukcyjnych przed instalacją.

    – Zapewnienie dostępu do światła słonecznego: Efektywność paneli fotowoltaicznych zależy od dostępu do odpowiedniej ilości światła słonecznego. Bloki mieszkalne mogą być zacienione przez inne budynki, drzewa czy inne przeszkody. Konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej analizy i oceny, aby zapewnić, że dach bloku mieszkalnego ma odpowiednią ekspozycję na słońce, aby panele mogły generować energię elektryczną w wystarczającej ilości.

    – Wysokość budynku: W związku z tym, że montowanie instalacji PV na blokach mieszkalnych związane jest z pracą na większych wysokościach, potrzebne są dodatkowe działania. Dostarczenie paneli na dach odbywa się za pomocą specjalnych podnośników lub dźwigów. Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne również powinna być dostosowana do montażu na wysokości dachu bloku mieszkalnego i należy uwzględnić aerodynamikę takiej konstrukcji,

    Wszystkie te wyzwania techniczne mogą zostać rozwiązane przez odpowiednie planowanie, projektowanie i współpracę z profesjonalistami w dziedzinie energii odnawialnej, którzy mają doświadczenie w instalacji paneli fotowoltaicznych w blokach mieszkalnych.

     

    Jakie to są koszty związane z instalacją i utrzymaniem paneli fotowoltaicznych?

    Koszty związane z instalacją i utrzymaniem paneli fotowoltaicznych mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wielkość systemu, lokalizacja, jakość podzespołów czy dostępne dotacje koszty montażu.

    Koszt zakupu paneli fotowoltaicznych: Cena paneli fotowoltaicznych zależy od mocy i jakości. Im większa moc systemu, tym wyższy koszt zakupu. Różne marki i technologie mogą również mieć różne ceny.

    Montaż paneli fotowoltaicznych wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności. W związku z tym, konieczne jest uwzględnienie kosztów związanych z wynajęciem profesjonalnego instalatora. Koszt ten obejmuje zarówno samą instalację paneli na dachu, jak i podłączenie do sieci elektrycznej budynku.

    Utrzymanie instalacji PV nie musi wiązać się z dodatkowymi kosztami. Co do zasady panele ułożone pod kątem co najmniej 10 stopni są bezobsługowe. Grawitacja i deszcz odpowiadają za czyszczenie. Warto jednak rozważyć okresowe przeglądy systemu przez profesjonalistę. Nie jest to wymagane ale może pozwolić wykryć niepożądane zjawiska oraz pozwoli utrzymać optymalną pracę instalacji.

    Warto zauważyć, że pomimo początkowych kosztów inwestycji, panele fotowoltaiczne mogą przyczynić się do oszczędności na rachunkach za prąd w dłuższej perspektywie.

     

    Czy wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mają dostęp do jakichkolwiek dotacji lub programów wsparcia finansowego na instalację paneli fotowoltaicznych? Ile wynoszą takie dotacje?

    W tym momencie wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą skorzystać z  programu Grant OZE. Dofinansowanie przysługuje inwestorowi realizującemu przedsięwzięcie polegające na zakupie, montażu, budowie lub modernizacji instalacji odnawialnego źródła energii, w tym instalacji fotowoltaicznej. Dofinansowanie wynosi 50 proc. kosztów netto tego przedsięwzięcia.

     

    Jakie są korzyści finansowe związane z instalacją paneli fotowoltaicznych na tego typu budynku?

    Panele fotowoltaiczne pozwalają na produkcję własnej energii elektrycznej z darmowego źródła jakim jest energia słoneczna. Wykorzystanie tej energii do zasilania budynku pozwala zmniejszyć zależność od tradycyjnych dostawców energii i obniżyć rachunki za prąd. Skorzystanie z dofinansowania Grant OZE znacząco skraca zwrot z inwestycji. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę, że instalacja paneli fotowoltaicznych może zwiększyć wartość nieruchomości.

     

    Czy istnieją rozwiązania techniczne umożliwiające monitorowanie i zarządzanie energią wytworzoną przez panele fotowoltaiczne w bloku?

    Tak, są takie rozwiązania. Istnieją specjalne systemy monitoringu energii, które pozwalają na śledzenie wydajności paneli fotowoltaicznych, produkcji energii, zużycia energii w budynku oraz przepływu energii między budynkiem a siecią energetyczną. Dzięki tym systemom można bieżąco monitorować i analizować dane dotyczące energii, co umożliwia optymalne zarządzanie jej wykorzystaniem. Istnieją również aplikacje mobilne i platformy internetowe, które umożliwiają użytkownikom monitorowanie i zarządzanie energią wytworzoną przez panele fotowoltaiczne w czasie rzeczywistym. Dzięki nim można śledzić wydajność instalacji, analizować dane energetyczne i podejmować decyzje dotyczące wykorzystania energii.

     

    Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy instalacji paneli fotowoltaicznych w blokach mieszkalnych i jak można im zapobiec?

    Najczęstsze błędy przy instalacji paneli fotowoltaicznych to między inny innymi:

    – Nieprawidłowe oszacowanie zapotrzebowania na energię. Często popełnianym błędem jest instalacja za małej lub za dużej mocy. Dobrze przeprowadzone audyty energetyczne oraz analiza zużycia energii mogą pomóc w dokładnym określeniu odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej.

    – Niewłaściwe rozmieszczenie paneli, które może prowadzić do zmniejszenia efektywności ich działania. Należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak ekspozycja na słońce, cień od pobliskich budynków, kominów, anten itp. Warto przygotować projekt takiej instalacji, aby ustalić optymalne rozmieszczenie paneli.

    – Nieprawidłowy montaż instalacji PV, które wymaga precyzji i profesjonalizmu. Niedokładne lub nieodpowiednie montowanie może prowadzić do wadliwej pracy systemu. Prawidłowe wykonanie połączeń elektrycznych jest kluczowe dla bezpiecznej i efektywnej pracy instalacji fotowoltaicznej. Błędy w połączeniach mogą prowadzić do strat energii, awarii systemu lub nawet zagrożenia pożarowego. W celu uniknięcia tego błędu należy wybrać doświadczoną firmę, która posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w montażu paneli fotowoltaicznych.

     

    Dziękuję za rozmowę.

    Udostępnij w mediach społecznościowych:

      Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

      Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

      ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

      Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

      Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

      Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
      Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

      Rodzaj użytkownika:
      Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

      Kiedy planujesz instalację?
      TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

      W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.






      *Pola obowiązkowe
      **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

      Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

      Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

      TOP-OZE.pl - o Nas
      Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
      Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
       
      Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
      Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
      Kontakt

      Marketing Relacji Sp. z o.o.
      ul. Mangalia 4, lok. 206
      02-758 Warszawa
      NIP 9512275561

      Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

      Realizacja: Bazinga