Jak dbać o panele fotowoltaiczne? - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Partnerzy
x

  Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

  Patrycja Suder, 06.06.2022 r. godz. 9:35

  Rynek fotowoltaiczny rozwija się w zawrotnym tempie. Wciąż przybywa technologii  produkowanych modułów PV, które zwiększą ich wydajność elektryczną, czy wydłużą eksploatację.  Czy sam właściciel instalacji może przyczynić się do poprawy sprawności i cieszyć się darmowym prądem jak najdłużej?

  Panel fotowoltaiczny charakteryzuje się warstwową budową. Najistotniejszą rolę pełni cienka warstwa wykonana z krzemu krystalicznego, zalaminowana folią EVA (z ang. Ethylene-Vinyl Acetate). Przednią powierzchnię pokrywa trwała i odporna na uderzenia szyba hartowana, zaś dolną część stanowi usztywnienie wykonane z tworzywa sztucznego. Całość zamknięta jest w aluminiowej ramie odpornej na oddziaływanie czynników atmosferycznych oraz obciążenia.

  Na rynku występuje wiele rodzajów modułów fotowoltaicznych. Ich selekcja opiera się przede wszystkim na rodzaju materiału, z którego zostały wykonane. Z tego względu wyróżniamy moduły polikrystaliczne, monokrystaliczne, amorficzne oraz panele typu drugiego, zwane często cienkowarstwowymi.

  Bez względu na różnice pomiędzy rodzajami paneli, z pewnością więcej je łączy niż dzieli. Wszystkie potrzebują promieniowania słonecznego do pracy, z nieograniczonym przez wszelkie zacienienia dostępem. Nawet niewielkie zacienienie mocno wpływa na obniżenie produkcji energii przez ogniwa fotowoltaiczne. W przypadku łączeń szeregowych zacienienie choćby jednego modułu spowoduje ograniczenie wykorzystywania mocy również pozostałych, składających się na całą instalację.

  Jeśli chcemy by panele fotowoltaiczne służyły nam możliwie najlepiej i jak najdłużej wymagają odpowiedniej pielęgnacji. W tym celu należy przestrzegać kilka zasad, które zapewnią instalacji prawidłowe działanie.

  • Wyeliminuj wszelkie możliwe do usunięcia obiekty, powodujące niepotrzebne zacienienie ogniw fotowoltaicznych – zadbaj o koszenie trawy w obrębie instalacji gruntowej, przytnij zbyt wysokie już drzewa. Cień spowoduje spadek produkcji, a ty stracisz niezwykle cenny dla twojego domu czysty prąd.
  • Podczas zimy panele fotowoltaiczne generują znacznie mniej energii niż latem, jednak nie zaprzestają całkowitej produkcji. W tym okresie dopilnuj by pokrywa śnieżna, czy lodowa nie zalegała na panelach PV pozbawiając je dostępu do energii słonecznej. Okres zimowy wiąże się ze wzmożonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną w gospodarstwie domowym, więc warto mieć go jak najwięcej ze Słońca.
  • Powierzchnia modułów narażona jest na gromadzenie się licznych zanieczyszczeń, jak kurz, piasek, szczątki roślin, czy ptasie odchody. Nagromadzone zabrudzenia znacznie zmniejszają wydajność fotowoltaiki oraz zwiększają ryzyko powstania uszkodzeń pewnych elementów urządzenia. Zadbaj o odpowiednio częste mycie paneli PV, w przeciwnym razie utracisz część wartościowego prądu i narazisz się na pogorszenie stanu twojej instalacji.
  • Pamiętaj o regularnym serwisie fotowoltaiki.  Pomimo starań i prawidłowej pielęgnacji wszelkie urządzenia narażone są na wiele negatywnie wpływających czynników. Okresowy serwis wykwalifikowanych specjalistów jest prawnie wymagany oraz gwarantuje bezpieczne i sprawne użytkowanie instalacji.

  Dzięki stosowaniu się do opisanych zasad będziesz mógł cieszyć się darmowym „ekoprądem” pochodzącym z własnej elektrownią fotowoltaiczną przez długie lata, a inwestycja zwróci się w krótszym czasie, dzięki możliwie najefektywniejszemu wykorzystaniu.

  Udostępnij w mediach społecznościowych:
  Polecamy także

  © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga