Rynek wschodni ma znaczący udział w rozwijaniu świata pod kątem nowych technologii. Fotowoltaika, to jedna z branż, którą charakteryzuje duże tempo rozwoju, również dzięki specjalistom z Azji. Dowodem na to jest nowa metoda produkcji cienkowarstwowych ogniw słonecznych opracowana przez ekspertów z Indii.
Zaprezentowana przez naukowców metoda produkcji oparta jest na wykorzystywaniu tlenku bizmutu miedzi. Związek ten jest uważany za półprzewodnik, który może być istotnym wsparciem w przyszłej, zrewolucjonizowanej produkcji cienkowarstwowych ogniw słonecznych. Zdaniem ekspertów technologia ta może stać się liderem wśród dotychczas znanych ogniw wytwarzanych z krzemu, czy perowskitów.
W wyniku pracy naukowcy z Indii opracowali ogniwo, na które składa się podstawa ze szkła wykonanego z tlenku cyny z domieszką fluoru, a także z kilku warstw buforowych oraz CuBi2O4 stanowiącego absorber promieniowania słonecznego. Ponadto zastosowano wykonane ze złota styki.
Naukowcy przeprowadzili testy warstw buforowych, mające na celu uzyskanie odpowiedzi na pytanie – który ze związków pozwoli uzyskać największą sprawność. Badaniom poddano warstwy ZnS, CdS, WS2 oraz SnS2. W wyniku eksperymentu naukowcy osiągnęli sprawność cienkowarstwowego ogniwa słonecznego na poziomie 27,7 proc. przy zastosowaniu warstwy buforowej SnS2.
Jak twierdzą indyjscy naukowcy prezentowana metoda wytwarzania cienkowarstwowych ogniw słonecznych, które wykorzystują CUBi2O4 w roli absorbera promieni słonecznych może przyczynić się do rewolucji w dotychczasowej produkcji ogniw. W porównaniu do najpopularniejszego sposobu wykorzystującego w produkcji krzem nowa technologia z Indii posiada przede wszystkim zalety ekonomiczne, dzięki tańszemu wykonaniu.
#OZE #energia #energetyka #innowacje #fotowoltaika #technologie
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.